Zobrazit obsah

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Kalendář

Odstávky

ČEZ Distribuce – Plánované odstávky

Facebook

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
  • Po polsku

Obsah

Přírodní zajímavosti

# A Á B C Č D Ď E É Ě F G H CH I Í J K L M N Ň O Ó P Q R Ř S Š T Ť U Ú Ů V W X Y Ý Z Ž
#

Alej dětí u Nové vsi nad Nisou

Ze středu obce Nové Vsi nad Nisou směřuje k Horní Černé Studnici stará vozová cesta, po níž je možno se vydat na procházku k Černé Studnici.

#

Breuerova studánka a Fischerův kámen

Breuerova studánka leží na trase Smržovského vyhlídkového kruhu. Při její návštěvě si můžete udělat malou odbočku k tzv. Fischerovu kameni.

#

Fojtecké tisy Pod Dračí skálou a Dračí vrch

Přírodní památka Pod Dračí skálou s přirozeným výskytem ohroženého jehličnanu tisu červeného, kterou provází naučná stezka.

#

Frýdlantský zámecký park

Zámecký park započal svou historii teprve v 18. století a v první polovině 19. století.

#

Hauptova usedlost a Mléčná studánka

V osadě Horní Černá Studnice je trojice zajímavých lokalit: půldruhého stpletí stará Hauptova usedlost, louka se vzácnou květenou a tak zvaná Mléčná studánka.

#

Kamenná tvář hor – geologická stezka

Státní podnik Lesy České republiky otevřel počátkem října 2013 zcela novou geologickou stezku nacházející se v katastru obce Raspenava. Stezku tvoří dvanáct kamenů - hornin, které pocházejí z místních Jizerských hor. Geologická stezka je kromě turistů určena také dětem a studentům ze základních a středních škol. Osloví ale určitě všechny příznivce hornin, nerostů, historie a Jizerských hor.

#

Lesopark na Sluneční

Lesopark na Sluneční je kouzelné a klidné místo s výhledem na příchovický kostelík, na obě zdejší rozhledny i do dalekých kopců.

#

Malebná osada Jizerka

Půvabná osada Jizerka se nachází na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor. Původně vznikla jako obydlí českých čihařů, ptáčníků a dřevařů. Nyní podél Stříbrného potoka a řeky Jizery jsou jako perly rozesety chalupy a chaloupky horského typu, většinou celodřevěné, některé s dekorativními prvky. Navštívit tu můžete Muzeum osady Jizerka a obhlédnout populární Hnojový dům. Nádherným horským výhledem vás okouzlí vrch Bukovec.

#

Městský lesopark Smržovka

Městský park a lesopark ve Smržovce byl založen na počátku 20. století. V té době zdobil a doplňoval okolí zahradní restaurace, postavené v roce 1901 pod názvem Kaiserhöhe - dnes Parkhotel.

#

Muchov

Stejně jako je dominantou Černostudničního hřbetu na jeho západní jablonecké straně vrchol Černé studnice, tak na jeho protilehlé východní tanvaldsko-hamerské straně je nepřehlédnutelnou dominantou téhož hřbetu skalnatý vrchol Muchova (787 m.n.m.).

#

Památná lípa u Urbánků

V severozápadní části obce Nová Ves nad Nisou se rozprostírá jedno z několika novoveských údolí - Podmáslový kout.

#

Památník Expedice Peru 1970

Na trase Jizerské magistrály, na výjezdu ze stadionu v Bedřichově je od května 2010 umístěna mohyla, která připomíná tragédii expedice Peru z roku 1970, kdy při ničivém zemětřesení v Peru zahynulo čtrnáct českých horolezců.

#

Parky v Jablonci nad Nisou

Pro Jablonec nad Nisou byly na přelomu 19. a první poloviny 20. století typické též četné soukromé parky, resp. soukromé zahrady, které měly parkovou úpravu. Dnes je zde mnoho parků, které mohou turisté i místní občané využít k odpočinku a relaxaci.

#

Pramen Kyselky, Nové Město pod Smrkem

Pramen kyselky je oblíbeným výletním místem blízko Nového Města pod Smrkem.

#

Vodopády na Jedlové

Jedlová je horská říčka protékající přírodní rezervací Jedlový důl.

#

Vodopády na říčce Černá Desná

Pod přehradou Souš, nedaleko obce Desná, je na říčce Černá Desná řada vodopádů. Řeka zde vytváří kaskády a několikametrové vodopády.

#

Vrch Bukovec

Vrch Bukovec je jednou z nejvyšších čedičových kup ve střední Evropě.

#

Vrch Jizera

Jizera se nachází 5 km na jihovýchod od obce Bílý potok a 6 km na severozápad od osady Jizerka. Na vrcholovou skálu Smědavské hornatiny, druhý nejvyšší bod české části Jizerských hor, je upravený přístup.

#

Vrch Oldřichovský Špičák

Se svými 724 metry je Oldřichovský Špičák nejvyšším místem Oldřichovského hřebene Jizerských hor.

#

Vrch Smrk

Vrch s rozhlednou je nejvyšším místem české části Jizerských hor.