Chodníček pro bosé nohy

Vyzujme si boty a pojďme se projít po naší pěšince tak, jak se tudy chodívalo v dobách dávných i nedávných – naboso. Náš chodníček najdete hned vlevo pod stadionem, na pravém břehu malé přehrádky po cestě k lanovému parku a k Památníku Expedice Peru.
Pěšinka pro bosé nohy... aneb jak se dříve chodilo po horách
„Každý krok bosky znamená jednu minutu života navíc.“
Sebastian Kneipp, známý léčitel
Vyzujme si boty a pojďme se projít po naší pěšince tak, jak se tudy chodívalo v dobách dávných i nedávných – naboso. Je to zcela přirozené a zdravé, víc než polovina světa tak chodí dodnes.
Pravdou je, že o první výtvory obuvi se lidé pokoušeli už před 15 000 lety, o čemž svědčí jeskynní kresby. Nejdříve se obuví snažili chránit, později ji začali využívat jako módní doplněk v různých historických dobách. Přesto „žádné obutí“ bylo stále tím nejrozšířenějším a nejběžnějším.
Boty dříve představovaly pro většinu lidí vzácnost, kterou střežili, šetřili a v rodinách po sobě i dědili. To byl důvod, proč se obuv používala pouze v těžkých terénních podmínkách jako ochrana proti nevlídnému počasí nebo při slavnostních příležitostech. Od 19. století přibylo s průmyslovou revolucí i obutých lidí, kteří postupně tento „luxus“ začali nadužívat.
Protože všeho moc škodí, tak už dnes víme, že naše nohy potřebují a zaslouží si, abychom se alespoň část aktivního dne pohybovali naboso. A víte proč?
Protože bosá chůze je pro nás důležitá z mnoha různých a blahodárných důvodů:
- vede nás k opětovnému spojení s přírodou a matkou Zemí
(dotekem s ní se navracíme k přirozenosti a vnímavosti nás samotných),
- přináší našemu tělu životní vitalitu, čilost a radost z pohybu
(umocňuje vnímavost pohybu těla jako celku v přítomném okamžiku),
- ostří všechny naše smysly skrze nové prožitky
(zdokonaluje např. periferní vidění, drží nás v bdělosti a pozornosti),
- navrací nám rovnováhu a duševní stabilitu
(skrze stimulaci chodidla se dostáváme do středu, odměnou nám může být kvalitní spánek, stav bez stresu, posílení imunity a srdeční činnosti),
- přirozeně masíruje reflexní body na plosce nohy a léčí tím celé tělo
(v reflexní terapii funguje chodidlo jako mapa celého těla, kde každá jeho část má své reflexní místo; obrazy všech orgánů, žláz a ostatních částí těla, včetně páteře, kloubů a svalů, se promítají právě na plosku nohy),
- daruje nám svobodu a pocit štěstí
(bota působí jako dlaha pro 52 kostí obou chodidel z celkem 206 kostí celého těla, po jejím vyzutí si pocitově vybíráme pro nás tu správnou a příjemnější cestu),
- formuje správně chodidla a celé tělo
(je velmi prospěšná hlavně pro děti do 8. roku pro utváření klenby; dává pružnost, sílu a vytrvalost našim nohám).
Důvodů, proč si nevyzout boty právě v tuto chvíli a nevyzkoušet si nohama pohladit Zemi na naší pěšince pro bosé nohy, už není mnoho. Tak s chutí do toho.
Prožijte přítomný okamžik naboso u nás v Bedřichově a možná…, že nějaké to tajemství bosé chůze bude odhaleno i Vám.