Tradice potiskování textilu na vodním hradě Lipý

Pro všechny, kteří se zajímají o tradiční česká řemesla a různé způsoby potiskování textilu, bylo nově otevřeno Centrum textilního tisku v České Lípě. Najdete ho v zrekonstruovaném hospodářském stavení vodního hradu Lipý.

Pro návštěvníky je tu připravena zajímavá interaktivní expozice, která je zaměřená na techniky potiskování textilu. Součástí interaktivní expozice je i unikátní videoprojekce natočená ve skutečných provozech současných výrobců textilních potisků. V rámci prohlídky si budete moci některou z historických i moderních technik sami vyzkoušet a potištěnou textilii si odvést jako zajímavý suvenýr. Kromě této interaktivní expozice najdete v muzeu také výstavu zaměřenou na tradici a historii potiskování textilu na Českolipsku.

Návštěvu Centra textilního tisku můžete spojit s prohlídkou vodního hradu Lipý, který byl založen již ve 13. století. V průběhu dalších století byl hrad přestavěn na renesanční zámek a později dokonce využíván jako cukrovar. Na konci 20. století proběhla kompletní rekonstrukce pozůstatků, které zbyly po odstřelení hradu v roce 1957. Dva prohlídkové okruhy vás zavedou na nádvoří hradu, unikátních hradních sklepení a také na jedinou dochovanou stavbu hradu Lipý - branskou věž. Ve věži je instalována expozice seznamující se životem na tomto sídle na přelomu 19. a 20. století. V průběhu letní sezony se na hradě koná celá řada zajímavých kulturních akcí. Vybírat můžete z koncertů, divadelních představení nebo výstav.

Česká Lípa