Z Pomezních bud přes Malou Úpu do Spáleného Mlýna

Tato trasa ve vyšší nadmořské výšce při pěkném počasí umožní malebné výhledy na nejvyšší horu Sněžku a umožní vnímat atmosféru přírody Krkonoš. Cesta je vhodná pouze pro zdatné turisty. Jen s opatrností je sjízdná pro kočárky a elektrické vozíky, pro mechanické vozíky jen při dobré kondici a s pomocí asistenta. Na trase jezdí i auta.

Tato horská trasa začíná na pomezních Boudách - vedle parkoviště u hraničního přechodu do Polska. Délka trasy (sečteno tam i zpět) je 5,8 km, převýšení je 140 m. Trasa je značena červeně a žlutě a po celé její délce je asfaltový povrch. Trasa končí u kostela svatého Petra a Pavla v Dolní Malé Úpě. Cesta skýtá krásné výhledy na východní Krkonoše, Pomezní boudy a na Sněžku. V Malé Úpě můžete vidět kostel svatého Petra a Pavla a vedle něho budovu staré školy anebo navštívit informační centrum s malou expozicí místních pamětihodností.

Doporučení: od parkoviště na samé státní hranici pokračujte po červené turistické značce na Nové Domky, poté odbočte na Moravanku, jděte až ke kostelu a zase zpět na odbočku k Moravance po stejné cestě, potom odbočíte vlevo na asfaltku 0,2 km neznačenou, po té značenou žlutě a budete se po ní vracet.

POZOR: na trase jezdí auta a některé sjezdy jsou prudké a v zatáčkách nepřehledné. Dále si dejte pozor na strmé krátké klesání od odbočky na Moravanku ke kostelu svatého Petra a Pavla - úsek je vhodnější pro elektrické vozíky, osoby na mechanických vozících budou určitě potřebovat pomoc asistenta, ostatní úseky této trasy lze absolvovat bez problémů. Od kostela vede cesta zpět stoupáním k odbočce na Moravanku a z červené turistické značky doprava a po krátkém úseku neznačené asfaltky se napojíte na žlutou a zvolna sjedete do Černé Vody a mírným stoupáním zpět na parkoviště.

 

Možné varianty trasy:

Sjezd ke kostelu není nutné absolvovat, lze odbočit na křižovatce na Moravanku na neznačenou asfaltku, která je po 0,2 km značena žlutě a zpět na parkoviště, jak je popsáno výše.

 

Bezbariérová místa pro občerstvení a nouzový úkryt na trase:  

1. Pension, restaurace, bowling Schimmer

www.bowlingmalaupa.cz

Nový moderní pension se nachází na začátku trasy. Má bezbariérový vstup do objektu i do restaurace včetně bezbariérového WC. Nenabízí ubytování pro vozíčkáře. Objekt je vhodný pro pobyty seniorů i rodin s malými dětmi.

 

2. Restraurace u kostele

www.cernavoda.cz

Restaurace se nachází poblíž kostela v Dolní Malé Úpě. Nemá bezbariérový vstup, ale vozíčkáři s mechanickými vozíky se s pomocí do objektu i do restaurace dostanou (bohužel zde není bezbariérové WC). Objekt je vhodný pro pobyty seniorů i rodin s malými dětmi.

 

3. Bouda Malá Úpa

www.boudamalaupa.cz

Moderní hotel se nachází v lyžařském areálu Pomezní Boudy. Má bezbariérový vstup do objektu i do restaurace včetně bezbariérového WC. Vozíčkářům nabízí ubytování v apartmánu. Objekt je po celý rok vhodný pro pobyty seniorů i rodin s malými dětmi.

Malá Úpa

Pomezní boudy