Z Horních Míseček na Vrbatovu a Labskou boudu

Tato trasa je poměrně náročná a má velké převýšení. Vede částečně po horské silničce, asfalt je na většině povrchů. Za pěkného počasí uvidíte krásné výhledy na Krkonoše, Cesta je vhodná pro seniory a osoby pohybující se s holemi. Je sjízdná pro kočárky a je bez větších omezení vhodná též pro mechanické i elektrické vozíky. Obsluha parkoviště na Horních Mísečkách může vydat povolení ke vjezdu motorovým vozidlem na Vrbatovu boudu pro držitele průkazu ZTP.

Trasa začíná u parkoviště na Horních Mísečkách, zpočátku je značena červeně, vede přes Vrbatovu boudu a končí na Labské boudě. Délka trasy (sečteno tam i zpět) je 15 km, převýšení 330 m. Cesta je vedena částečně po horské silničce serpentinami k Vrbatově boudě, dále kolem Mohyly Hanče a Vrbaty, přes rozcestí U Čtyř pánů k Labské boudě 1300 m nad mořem. Po silnici chybí turistické značky, posléze značka červená, žlutá, modrá.

POZOR: pro všechny hendikepované turisty je kritickým místem stoupání směrem k Mohyle nad Vratovou boudou, osoby na vozíku budou potřebovat pomoc asistenta. Cesta je štěrková a jsou na ní příčné svodnice.

Tato trasa skýtá překrásné výhledy na Krkonoše (na Sněžku i na Kotel) a od Labské boudy pohled do ledovcového údolí Labského dolu. Podél cesty uvidíte objekty lehkého vojenského opevnění (z r. 1938) a mohylu Hanče a Vrbaty. 

 

Možné varianty trasy:

Od Čtyř pánů vede odbočka po žlutě a zeleně značené trase k prameni Labe. Sjezd 2 km k Labské boudě (šotolinová cesta se zemními svodnicemi, pro vozíčkáře je cesta takřka nesjízdná, nutná asistence).

 

Důležité upozornění:

K Vrbatově boudě jezdí linkový autobus. Obsluha parkoviště na Horních Mísečkách může vydat povolení ke vjezdu  motorovým vozidlem na Vrbatovu boudu pro držitele průkazu ZTP. Trasa se tím zkrátí o 4,2 km (jedna cesta) a převýšení sníží o 300 m.

Centrální parkoviště Horní Mísečky (na začátku trasy) je pro držitele průkazu ZTP zdarma.

 

Bezbariérová místa pro občerstvení a úkryt na trase:

1. Jilemnická bouda

http://www.jilemnickabouda.cz/

Objekt není bezbariérový, ale vozíčkáři mají možnost občerstvení na terase, pro seniory a rodiny s dětmi je vhodný

 

2. Vrbatova bouda

Vrbatova bouda není přístupná pro vozíčkáře, ale bez potíží nabídne občerstvení rodinám s malými dětmi i seniorům.

 

3. Labská bouda

Má bezbariérový vstup do restaurace

 

4. přístřešek na rozcestí U Čtyř pánů

Malý turistický přístřešek určený k úkrytu před nepřízní počasí a odpočinku. Pro vozíčkáře je přístřešek nepřístupný.

Vítkovice