Jizera, řeka jako stvořená pro vodáky

Jizera je divoká voda. To se můžeme dočíst v mnoha vodáckých periodikách. Řeka je ve své horní, horské části, pro vodáky poměrně náročná, následuje poklidný střed toku, který začíná v Podspálově nad Železným Brodem a končí v údolí Polabské nížiny v příjemném poklidu, na rozdíl od Vltavy či Lužnice plné vodáků.

Turistickou plavbu po dolní Jizeře jde rozdělit do několika přirozených úseků, zdatní vodáci jich samozřejmě zvládnou za den i více, pokud plavbu pojmou čistě jako sportovní pádlování bez kontaktu s okolím. Nás budou zajímat především úseky v Českém ráji:

* Spálov (Paraplíčko) - Malá Skála (Žlutá plovárna nebo Křížky) - asi 13 kilometrů dlouhá trasa.
Po vyplutí a případném dovádění na peřejkách Paraplíčka následuje průjezd Železným Brodem, zpestřený za lepší vody jezem za mostem. Jez je za větší vody otevřený obvykle uprostřed a bez problému průjezdný, při nízkém stavu vody se přenáší vlevo. Podmínky průjezdu Železného Brodu se ale zřejmě změní, v letošní sezoně již asi bude v provozu nově budovaná vodní elektrárna. Kousek za Železným Brodem narazíme na jez ve Splzově. Přenáší se vpravo. Pokud není pod jezem za nižších stavů dost vody, je vhodné na levém břehu přenést loď do náhonu a pokračovat po něm.

Za zatáčkou už je vidět hřeben Pantheonu na Malé Skále. V tomto sportovním centru Českého ráje je k dispozici nepřeberné množství aktivit - sportovních i kulturních. Ve Žluté plovárně si můžete i půjčit kolo nebo lezecké náčiní a vydat se do blízkých skal. Plovárna je v provozu od dubna do října, na objednání i v dalších měsících.

* Malá Skála - Dolánky (asi 8 kilometrů).
Pod Žlutou plovárnou je vždy sjízdný maloskalský jez, šlajsna uprostřed za malé vody trochu drhne, ale proražení lodě nehrozí. Za mostem na levém břehu je Boučkův statek. O necelé dva kilometry níže, v osadě Křížky, najdete další zajímavé místo pro zastávku, případně nocování - baráček SUNDISK. Tento objekt, částečně rekonstruované staré stavení upravené jako turistická ubytovna, nabízí možnosti stylového levného ubytování, ale i stanování na louce u řeky, ohniště, grily apod. Úsek z Malé Skály do Dolánek (Turnova) je nejježděnější část dolní Jizery, přesto ani v létě není tak plná lodí jako Vltava, Sázava a Lužnice. Krásné údolí, čistá voda plná lipanů a pstruhů, i za velmi malé vody není problém přebrodit po dnu z oblázků a písku několik málo míst, kde se drhne. Před Dolánkami na levém břehu láká k zastávce Zrcadlová koza, tradiční vodácká hospoda. Jez v Dolánkách se přenáší po pravém břehu. Tady končí plavby klientů Žluté plovárny, máte-li vlastní loď, můžete pod jezem nastoupit a pokračovat směr Turnov.

* Dolánky - Mnichovo Hradiště (zhruba 25 kilometrů).
Z Dolánek projíždítepříjemným údolím s hruborohozeckýmzámkem a městem Turnov. Oboje můžetenavštívit... Následuje jez, který prošel rekonstrukcí,je vakový a není v něm šlajsnapro vodáky. Je nutno loď přenést. Následují úseky v pěkné, i když už nížinné krajině, slušně proudící řeka, zklidňovaná „volejem“ nad jezy. Míjíte Přepeře, Ploukonice, Příšovice. Jizera dál meandruje otevřenou krajinou, ovšem vyhýbá se centrům obcí a stále si zachovává slušně čistou vodu a okolí zajímavé nejen přírodou: Pivovar Svijany, Drábské světničky, Mnichovo Hradiště.

V podobném duchu je možné pokračovat dál až k soutoku s Labem - přes Mladou Boleslav, Benátky nad Jizerou (slalomářská trať) a řadu dalších zajímavých míst.

Turnov