Muchov

Stejně jako je dominantou Černostudničního hřbetu na jeho západní jablonecké straně vrchol Černé studnice, tak na jeho protilehlé východní tanvaldsko-hamerské straně je nepřehlédnutelnou dominantou téhož hřbetu skalnatý vrchol Muchova (787 m.n.m.).

Přes rozeklané vrcholové skalisko prochází z kamenů vyrovnaná hřebenová cesta, vybudovaná v době ještě před první světovou válkou jabloneckým horským spolkem. Samotný vrchol, osazený již mnoho desítek let kovovou věží telekomunikačního převaděče, poskytuje krásný výhled na smržovkou a tanvaldskou kotlinu orámovanou Jizerskými horami na severu a na údolí dolní Kamenice s Velkými Hamry a Plavy na jižní straně. Shlédnout odtud je možno samotný masiv Černostudničního hřbetu, Krkonoše i kopcovité panorama směrem do vnitrozemí.

V sedle pod Muchovem směrem k Černé studnici stávala od roku 1924 příjemná horská chata Klubu československých turistů. V roce 1937 vyhořela a pozorný návštěvník ve stínu lesa může dodnes rozpoznat pozůstatky základů stavby.

Vrchol Muchova byl některými ze starých místních písmáků považován za vartu - součást starého ochranného a signalizačního systému horního Pojizeří.

V místních pověstech pak právě na Muchově, ukryt v skalní sluji, má sídlo známý jizerskohorský duch Muhu. Dle lidového podání na Muchově kdysi měli svou skrýš také loupežníci, kteří svůj obrovský poklad ukrývali ve skalní skrýši pod vrcholem. Ta se otvírala a zavírala na zázračné zvolání. Jeden mladík z Hamrů prý kdysi tajemství loupežníků odhalil a uzmul jim díky svému důvtipu malou část pokladu. Lupiči pak místo navždy i s pokladem opustili.

Velké Hamry