Nové muzeum Podzemí Krkonoš

Na konci září 2010 bylo otevřeno nové muzeum Podzemí Krkonoš v prostorách radnice Černý Důl. Současně byla vydána brožura Podzemí Krkonoš a mapa pro hornickou stezku.

Rozsahem nevelká expozice turisty zavede do podzemí Černého Dolu a Rýchor, které spojuje dávná těžba zlata, ale také do štol v nitru Sněžky v Obřím dole. Havířskou minulost přibližují jak minerály a důlní mapy, tak původní hornické náčiní - vrtačky, lampy a modely těžebních strojů. Nechybí ani replika štoly ve skutečné velikosti, před muzeem stojí dřevěná stoupa na drcení rudy a důlní vozíky.

Nedílnou součástí expozice je celá řada fotografií, většina z nich přitom dosud nebyla nikde zveřejněna. Podstatná část výstavy patří speleologii. Černodolské muzeum se může pochlubit největším krkonošským krápníkem, jenž pochází ze Svobody nad Úpou. Na figurínách jeskyňářů zase návštěvníci uvidí, jak velký technologický pokrok speleologie během desetiletí udělala. V „dotykové expozici" si zájemci mohou jeskyňářské vybavení pro lezení a slaňování osahat, děti pak určitě ocení model jeskyně s krápníky.

Muzeum otevřeno: středa - sobota od 13,00-16.30 hodin

Kontakt: infocdentrum@cernydul.cz

Černý Důl