Putování k pomníčkům a pomníkům obětí Velké války

Putování s členy klubů vojenské historie v dobových uniformách nás zavádí k pomníčkům a pomníkům obětí Velké války. Každoroční výlet se koná u příležitosti výročí ukončení I. světové války.

11. listopad je dnem, kdy roku 1918 skončila 1. světová válka, nebo také Velká válka. Později se ve světě tento den začal slavit jako Den válečných veteránů. Nejprve na památku těch z 1. světové války, později i ze všech následujících konfliktů.

Také u nás ve Smržovce si tento den připomínáme, každoročně se v listopadu vydáváme na krátké putování po pomníčcích, pomnících i jednotlivých hrobech vojáků, kteří žili v našem okolí a zmizeli ve víru světové války. Se členy klubů vojenské historie v dobových uniformách se projdeme naším krajem, abychom položením věnce a krátkým zamyšlením uctili jejich památku.
Termín aktuálního pochodu najdete vždy v říjnu - listopadu na www.smrzovka.cz. Vlčí mák - symbol Dne válečných veteránů

11. listopadu 1918 v 11 hodin a jedenáct minut zazněla poslední salva při podpisu příměří na konci I. světové války. Hrůzy této války zůstaly tak hluboce vryty ve vědomí účastníků, že poté, co válka skončila, byl 11. listopad vyhlášen Dnem válečných veteránů. Symbolem tohoto dne se stal vlčí mák jako symbol nového života.

Nezapomínejme na všechny války světa
Každoročně v listopadu rozkvetou od Severní Ameriky po Evropu na klopách sak, bundách a kloboukách červené vlčí máky. Proč se právě vlčí mák stal symbolem Dne válečných veteránů?
Asociace máku, jako symbolu vojáků zabitých ve válce, byla použita před více než 110 lety v Kanadě. Z této doby jsou známy záznamy korespondenta, který během napoleonských válek popisuje hroby vojáků z oblasti Flander, hustě porostlé vlčími máky. Dále se uvádí, že kolem roku 1920 Američanka Moina Michaelová použila tento symbol jako upomínku na životy zmařené v 1. světové válce. Paní E. Guerinová z Francie se doslechla o této idei a započala s prodejem umělých vlčích máků ve prospěch Dětské ligy, která podporovala děti ze zdevastovaných oblastí Francie a Belgie. Dětská liga byla v roce 1922 rozpuštěna a vlčí máky se začaly prodávat ve prospěch válečných veteránů.