Císařský kámen

Pěší výlet z Liberce na dřevěnou rozhlednu na Císařském kameni.

Průběh trasy:
Vesec * Císařský kámen * Mojžíšův pramen * Vratislavice * Vesec

Popis trasy:
Od Veseckého rybníka postupně stoupáme po zelené značce až na vrchol Císařského kamene. V osadě Milíře odbočíme vlevo a po žluté značce sestoupíme podél Mojžíšova pramene k nádraží do Vratislavic. Odbočíme doleva a po značené cyklotrase 3036 dojdeme k rozcestníku s naučnou stezkou, po které se vrátíme zpět na výchozí místo ve Vesci.

Upozornění:
Závěr stoupání k Císařskému kameni není vhodný pro osoby s omezenou pohyblivostí, zejména pokud trasu jdete v protisměru. Tento úsek také není vhodný pro kočárky.

Vesec
Městská část Liberce, veřejnosti známá především konáním mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Areál závodiště je celoročně přístupný a nabízí na asfaltových cestách sportovní využití pro cyklisty, inline bruslaře, běžce i lyžaře. Na jižním okraji Vesce rybník, zvaný lidově Teich, kolem prochází naučná stezka Vesecké údolí.

Císařský kámen
Kopec jihovýchodně od Liberce o nadmořské výšce 637 m. Pojmenován po císaři Josefu II., který ho v roce 1778 navštívil. Na jeho počest byla na vrcholovém kameni umístěna pamětní deska. Západně od kamene byla obnovena dřevěná rozhledna. Pro veřejnost byla stavba o výšce 20 metrů zpřístupněna 30. června 2009.

Mojžíšův pramen
Upravená studánka na poutní cestě k hejnické bazilice.

Vratislavice
Město ze 14. století mezi Prosečským a Černostudničním hřebenem, dnes předměstí Liberce. Tradiční výroba piva, v areálu pivovaru Automuzeum, známá je i Vratislavická kyselka. Kostel Nejsvětější Trojice, siluetu města dokresluje technická památka z počátku 20. století, zauhlovací a vodárenská věž o výšce 65 m.

Milíře
Horská, dnes převážně rekreační osada ze 17. století pod Císařským kamenem.

© Geodézie On Line 2009

Jizerské hory