K rozvodí moří

Výlet na kole, pro náročné, z Liberce přes Oldřichov v Hájích, Hřebínek a Novou Louku.

Průběh trasy:
Liberec * Fojtka * Mníšek * Oldřichov v Hájích * Bedřichov * Liberec

Popis trasy:
Z parkoviště U Dobráka vyjedeme po trase 3036 za západ do Radčic, na křižovatce U Kapličky odbočíme vpravo na trasu 3006. Podél golfového hřiště sjedeme přes Fojtku do Mníšku, odbočíme vpravo a po stejné trase dojedeme k obecnímu úřadu v Oldřichově. Podél Jeřice stoupáme postupně po trase 22 po Polednické cestě na Hřebínek, rozvodí Baltského a Severního moře. Odbočíme vpravo po trase 3023 a sjedeme přes Novou Louku do Bedřichova. Z něj se vracíme k Lidovým sadům trasou 3020 a zpět do Kateřinek trasou 3036.

Liberec
Průmyslové město poprvé uváděné v polovině 14. století, rozvoj s textilní výrobou v 19. století. Nejstarší památkou jsou hrázděné, tzv. Valdštejnské domky ve Větrné ulici. Dochovala se i řada empírových a klasicistních domů. Renesanční zámek z 16. století, novorenesanční radnice je z roku 1893. Z roku 1898 je budova Severočeského muzea s rozsáhlými umělecko-historickými sbírkami. Budova divadla F. X. Šaldy byla dokončena roku 1883. Nejcennějším libereckým kostelem je kostel sv. Kříže. Kromě něho je ve městě řada dalších historicky i stavebně cenných kostelů a stovky vil a domů z 19. a poč. 20. stol. Nejstarší zoologická zahrada v Čechách (založená roku 1919) s řadou unikátních exemplářů, např.: bílí tygři, takini zlatí. Botanická zahrada z roku 1876 má unikátní sbírky orchidejí, masožravých rostlin a tropické flóry. Město nabízí další atrakce, například aquapark či multikino. Nad Libercem, který byl dějištěm mistrovství světa v klasickém lyžování se tyčí horský hotel Ještěd, na který vede kabinová lanovka.

Fojtka
Obec z 16. století, stejnojmenná přehrada z roku 1916 je využívaná k rekreačním účelům, zejména koupání a rybaření. Jihozápadně od obce golfové hřiště. V okolí obce naučná stezka Tisy pod Dračí skálou, kde můžeme vidět červené tisy.

Mníšek
Obec ze 14. století na soutoku Jeřice a Fojtky, kostel sv. Mikuláše.

Oldřichov v Hájích
Podhorská obec se stejnojmenným sedlem z konce 14. století, několik zachovalých objektů lidové architektury.

Bedřichov
Horské středisko s řadou ubytovacích kapacit, každoroční sportovní akce s masovou účastí, z nichž nejznámější je lyžařský závod Jizerská padesátka, která se jezdí v létě i na kolech. Jedno z nástupních míst pro vyznavače cykloturistiky v Jizerských horách.

© Geodézie On Line 2009