Kolem Holubníku

Výlet na kole přes Novou Louku, Hřebínek, vyhlídku na Frýdlantsko z Krásné Máří, Čihadla a Kristiánov.

Průběh trasy:
Bedřichov * Nová Louka * Hřebínek * Na Čihadle * Kristiánov * Nová Louka * Bedřichov

Popis trasy:
Z centrálního parkoviště v Bedřichově vyjedeme na sever po trase 3023 přes Novou Louku na Hřebínek. Odbočíme vpravo po trase 22 a dojedeme Štolpišskou silnicí podél Ptačích kup na Kneipu. Odbočíme vpravo a po trase 3022 sjedeme do Kristiánova a po trase 3019 na Novou Louku. Zpátky do Bedřichova se vrátíme po trase 3023.

Bedřichov
Horské středisko s řadou ubytovacích kapacit a volnočasových aktivit (bowling, tenis, koupaliště). Významné výchozí místo zimních běžeckých tras. Sjezdovky pro mírně pokročilé. Konají se zde každoroční sportovní akce s masovou účastí, z nichž nejznámější je lyžařský závod Jizerská padesátka, která se v létě jezdí i na kolech. Jedno z nástupních míst pro vyznavače cykloturistiky v Jizerských horách.

Nová Louka
Samota na Blatném potoku, v 18. a 19. století sklářská huť, panský dům byl později přestavěn na lovecký zámeček (Šámalova chata), dnes sídlo státních lesů s veřejně přístupnou restaurací. Na okraji lesa znovu instalována pamětní deska P. Šámala (1867 - 1941), prvního kancléře presidenta republiky, který byl za války popraven nacisty. Nová Louka je významnou křižovatkou turistických cest.

Hřebínek
Významná křižovatka turistických a cykloturistických cest na rozvodí Baltského a Severního moře.

Na Kneipě
Křižovatka v centrální části Jizerských hor na západním úpatí Jizery. V sezóně otevřen kiosek. Stejnojmenná přírodní památka s vrcholovým rašeliništěm

Kristiánov
Původně osada se sklářskou huťí (1775 - 1887), dnes neobývaná. Panský dům shořel v roce 1938. Zbytky rozvalin po bývalém strážním objektu z roku 1938. V původní sklářské hospodě, Liščí boudě, je umístěna expozice expozice „Sklářská osada Kristiánov“ jabloneckého Muzea skla a bižuterie. V letní sezoně přibližuje to nejdůležitější z historie osady, podrobnosti o jednotlivých, dnes již neexistujících, budovách a jejich obyvatelích. Seznamuje také s typickými výrobky zdejší sklárny. Stěžejním exponátem je trojrozměrný model celé osady Kristiánov v době její největší slávy. V podkroví je interaktivní herna pro děti a v přízemí posezení u kachlových kamen s možností občerstvení a drobného prodeje upomínkových předmětů. Na jediný den v roce se na Kristiánov vrací výroba skla a bižuterie - každou první sobotu v září Kristiánov ožívá Sklářskou slavností. Nedaleko od boudy je sklářský hřbitůvek. 

 


Vyhlídka Krásná Máří
Skalní vyhlídka přístupná po železných schodech na severním svahu Ptačích kup. Od cyklostezky je vzdálená cca 100 metrů, přístup pěšky značenou odbočkou. Z vyhlídky pěkný pohled na Hejnice a část Frýdlantského cimbuří.

© Geodézie On Line 2009