Hruboskalská

Výlet na kole kolem hradu Valdštejn, renesančního zámku Hrubá Skála a Hruboskalského skalního města.

Průběh trasy:
Sedmihorky * Hrubá Skála * Kacanovy * Turnov * Sedmihorky

Popis trasy:
Z parkoviště u Sedmihorek vystoupáme po trase 4015, značené bílou pásovou značkou, na Hrubou Skálu, odbočíme vpravo a pojedeme asi kilometr po červené pásové značce, trase 4078, k rozcestníku se zelenou pásovou značkou, trasou 4012, po které dojedeme k hotelu Králíček na severním okraji Kacanov. Na Turnov pokračujeme po trase 14 k železniční zastávce, kde odbočíme na trasu 4010, modré pásové značení. Ta nás dovede zpět na výchozí místo do Sedmihorek.

Sedmihorky
Bývalé lázně, dnes rekreační objekty pod okrajem Hruboskalského skalního města a nástupní místo do Hruboskalského skalního města. Lázně byly určeny pro léčbu chudokrevnosti, kde základní kůrou byla vodoléčba využívající řadu okolních pramenů. Lázeňské budovy slouží dnes jako hotel a restaurace. Možnost občerstvení v řadě kiosků a restauraci u kempu.
Lázně navštěvovala řada známých osobností, kterým se zdejší kraj velmi líbil. Nazvali jej Českým rájem, což se ujalo jako název celé oblasti.

Hrubá Skála
Na zalesněné skalní plošině je renesanční zámek z 16. století na místě původního gotického hradu založeného kolem roku 1300 Hynkem z Valdštejna. Ve skalách jsou zachované stopy tohoto hradu původně zvaného Skály - tesaná studna, sklepy, záseky po trámech a stopy schodiště. Poslední úpravy a opravy byly provedeny v r. 1923. V poslední době je využíván jako ubytovací zařízení a restaurace. Veřejnosti je přístupné nádvoří a věž s vyhlídkou. Před zámkem byl r. 1812 postaven romanticko gotický kostel sv. Josefa. Areál je doplněn hotelem, kde je i parkoviště a stánky s občerstvením.

Hruboskalské skalní město - Skalák
Skalní město vzniklo destrukcí okrajové části pískovcové Hruboskalské vrchoviny. Skalní město zaujímá plochu asi 120 ha a dělí se na menší oblasti - Dračí skály, Kapelník, Maják a Údolíčko. Pro horolezecké využití slouží více než 200 věží o výšce až 60m. Je zde možno vidět řadu zajímavých tvarů zvětrávání pískovců - skalní brány, tunely, výklenky, převisy, voštiny, hodiny apod. Známá je rozsedlina Myší díra u Hrubé skály s uměle vytvořeným Adamovým ložem v Jeskyni milenců. Z mnoha vyhlídek jsou velmi zajímavé a působivé pohledy na části skalního města. Hruboskalskem prochází Zlatá stezka Českého ráje. Na její trase je mezi Hrubou skálou a Valdštejnem arboretum Bukovina, založené v letech 1860 - - 62 jako botanická zahrada na ploše 3 ha, čítající 35 stromů severoamerického původu.
V pískovcových skalách vyrůstají především borové lesy, v chladnějších polohách smrky, ve svazích roklí kyselé bučiny a v nižších polohách olšiny. Najdeme tu i několik významných památek (zámek Hrubá skála, hrad Valdštejn, Kopicův statek apod.)

Valdštejn
Zřícenina raně gotického hradu leží na severním okraji Hruboskalské plošiny asi 3km od města Turnov. Nejstarší hrad Českého ráje postavili na třech pískovcových blocích Markvarticové v letech 1260 - 80. Trvale byl osídlen do pol. 16. stol. , kdy se vystřídalo několik majitelů. V polovině 16.stol. Valdštejn vyhořel a zůstal ve zříceninách. Po potlačení stavovského povstání získal hrad Albrecht z Valdštejna a v r. 1821 ho od Valdštejna odkoupil rytíř Jan Lexa z Archentalu.
Za Valdštejna byly postaveny dva kamenné mosty. Na prvním z nich byly v letech 1725 - 35 přeneseny pískovcové sochy světců. V r. 1722 byl postaven barokní kostelík sv. Jana Nepomuckého. V letech 1830 - 40 doplnil areál hostinec a v r. 1836 empírová brána. V témže roce byla postavena výklenková kaple s obrazem sv. Jana Křtitele,o kterém se říkalo, že se jedná o portrét K. H. Máchy. V letech 1838 - 41 provedeny četné úpravy a dostavby.
Dnes je hrad oblíbeným turistickým cílem je s možností občerstvení. V obnovených prostorách jsou pořádány četné výstavy a řada koncertů.

Kacanovy
V okolí obce je řada turistických cílů. Zdejší koupaliště je vyhledávaným cílem pro letní rekreaci. Plavecký bazén se skluzavkou se nachází v areálu tábořiště. U bazénu je dětské brouzdaliště, venkovní sprchy, pláž je travnatá. Dále zde najdete volejbalové hřiště, betonový stůl na stolní tenis a stolní fotbal.

© Geodézie On Line 2009