Přes údolí Mohelky na Sychrov

Výlet na kole z Hodkovic nad Mohelkou na Sychrov a zpět.

Průběh trasy:
Hodkovice nad Mohelkou * Vrchovina * Sychrov * Sedlejovice * Hodkovice nad Mohelkou

Popis trasy:
Z náměstí v Hodkovicích nad Mohelkou vyjedeme po žluté turistické značce až k rozcestníku ke křížové cestě. Pokračujeme po silničce a vystoupáme na návrší u kaple a dále do Vrchoviny opět po žluté značce. Z návsi sjedeme po neznačeném úseku do údolí Mohelky. Ve Třtí odbočíme vlevo a po trase 14 dojedeme na Sychrov. Zpět do Hodkovic se vrátíme přes Sedlejovice po trase 3044.

Hodkovice nad Mohelkou
Město ze 14. století s městskou památkovou zónou. Na náměstí budova radnice z počátku 19. století a nově upravená kašna v dolní části. Barokní kostel sv. Prokopa z 18. století s hranolovou věží. Na severním okraji křížová cesta k novogotické kapli. Sousoší Tří svatých od Matyáše Brauna.

Letiště v Hodkovicích nad Mohelkou
Aeroklub Hodkovice nabízí okružní lety nad okolím letiště. Let je možné uskutečnit během celého roku v závislosti na počasí. Trasu letu si může každý zvolit dle vlastního přání. K možným směrům letu patří Český Ráj (Trosky, Sychrov, Kost, Valdštejn, Hrubá Skála, Branžež, Malá Skála, Kozákov, Suché Skály, Frýdštejn), Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše a Máchovo jezero. Z letadla lze fotografovat nebo filmovat a získat tak vzpomínku na svůj let.

Sychrov - viadukt
Severně od obce Sychrov, přechází trať z Turnova do Liberce údolí Mohelky po kamenném viaduktu, postaveném v letech 1857 - 59. Stavba je zajímavá tím, že jde vlastně o dva mosty na sobě. Viadukt je dlouhý 120 m, 11 m široký, vysoký 32m a je veden do oblouku o zakřivení 386 m. Na most navazuje tunel dlouhý 635 m.

Sychrov - zámek
Na místě dnešní osady Sychrov stávala od 14. stol. ves Dvojkov s poplužním dvorem Sychrov. Po Bílé hoře ji získal Albrecht z Valdštejna a později prodal Lamottům, kteří na místě dvora vystavěli barokní zámek s věží a kaplí, obklopený parkem. Hlavní přestavby provedli Rohanové. Sychrovský zámek je jednou z nejvýznamnějších architektur ve stylu romantické novogotiky francouzského typu u nás. V interiérech Vás zaujmou unikátní řezbářské práce a sbírky - například Rohanská galerie. Zámecký park s řadou cizokrajných dřevin patří k nejkrásnějším a nejbohatším u nás. V parku jsou i dvě novogotické stavby - Gloriet a Arturův hrádek. Můžeme zde vidět i ukázky sokolnictví. Zámek i park jsou veřejnosti přístupné. V zámku se konají i kostýmované prohlídky.
Do souboru staveb patří i vodárenská věž z r. 1891. Stejně jako zámek má novogotický vzhled, odvozený od podoby středověkých hradních věží. Je válcová, vystavěná s kyklopského zdiva, završená jehlancovou střechou s lucernou. Vodojem sloužil k zásobování parku užitkovou vodou, která se do něho dopravovala z Mohelky pomocí čerpadla, sestrojeného Romualdem Božkem. Zařízení je v současnosti mimo provoz.


© Geodézie On Line 2009

Hodkovice nad Mohelkou