Městský lesopark Smržovka

Příjemné místo konání mnoha zajímavých kulturních, sportovních i volnočasových akcí.

Městský lesopark ve Smržovce byl založen na počátku 20. století. V té době zdobil a doplňoval okolí zahradní restaurace, postavené v roce 1901 pod názvem „Kaiserhöhe“ - dnes Parkhotel. K padesátému výročí panování císaře Františka Josefa I. byl v parku odhalen pomník včetně menších kamenů okolo, které věnovaly místní spolky. Po roce 1918 musely být památky připomínající Habsburky úřadně odstraněny, takže dnes jsou zde jen torza.
Asi sto metrů pod pomníkem se nachází Harwigův pramen, který má údajně léčivé účinky. Nese jméno místního lékaře Hartwiga Weiskopfa, který ve Smržovce působil v první polovině 19. století. V roce 1945 byl Hartwigův pramen zničen, v roce 2019 pak díky podpoře Libereckého kraje upraven do dnešní podoby.
Vzhledem k setkávací a spolkové tradici původních obyvatel města (stejně jako jinde v pohraničí převažovalo německé osídlení) zde byla řada příležitostí k odpočinku, občerstvení, konaly se zde oficiální i neformální akce.
V parku se vyskytují vzácné dřeviny z více světových oblastí, jejichž původ však dnes již nelze zjistit.

Lesopark bezprostředně navazuje na zastavěné území města, a proto je historicky nejbližší odpočinkovou zónou Smržovky. Je oblíbeným místem pro vycházky a individuální trávení volného času, přírodním popř. sportovním zázemím pro blízkou mateřskou školku, základní školu i pro domov seniorů. 
Přehled sportovních, kulturních i společenských akcí pořádaných po celý rok v lesoparku najdete na oficiálních internetových stránkách města Smržovky.

Parkhotel
Budova Parkhotelu je přestavěná původní vyhlídková restaurace, která byla oblíbeným cílem vycházek obyvatel Smržovky už v 19. století. Na tradici využívání lesoparku jako místa pro trávení volného času obyvatel Smržovky se navázalo v minulém období rekonstrukcí objektu, vybudováním Euroregionálního parku s účastí německých partnerů z města Rammenau a pořádáním řady sportovních, kulturních i společenských akcí, z nichž některé jsou díky mnohaleté tradici navštěvovány tisíci účastníků. 
V roce 2009 bylo v městském lesoparku otevřeno zrekonstruované dětské hřiště.
Parkhotel je místem pořádání mnoha významných hudebních akcí jako je Prolínání, mezinárodní hudební festival Slet bubeníků, či Hudební festival Eurion. Restaurace, která v ní sídlí neustále rozšiřuje nabídku svých služeb a získává si na stále větší oblibě.

Zahrát si zde můžete oblíbený discgolf.


Služby a vybavení
parkoviště
vstup se psy