Smědavský okruh

Pěší výlet přes Frýdlanstké cimbuří a Smědavu.

Průběh trasy:
Bílý Potok * Sedmitrámový most * Smědava * Kneipa * U Kneipy * Nad Černým potokem * Bílý Potok

Popis trasy:
Na okružní cestu se vydáme od nádraží po červené značce přes Sedmitrámový most k horské chatě Smědava. Před parkovištěm odbočíme vpravo a po modré značce vystoupáme podél toku Bílé Smědé na Kneipu. Pokračujeme po žluté značce k Černému potoku, podle něj sestoupíme po zelené značce zpět k nádraží.

Bílý Potok
Obec z konce 16. století na říčce Smědé, kostel Nejsvětější Trojice. U chaty Krakonoš pramen železité vody.

Smědava
Samota Bílého Potoka s horskou chatou z roku 1935 a parkovištěm, umožňující nástup na cykloturistiku a turistiku v této části Jizerských hor

Na Kneipě
Křižovatka v centrální části Jizerských hor na západním úpatí Jizery, v sezóně otevřen kiosek. Stejnojmenná přírodní památka s vrcholovým rašeliništěm.

Smědavská hora
Výrazný široký vrch s výškou 1084 m n. m. na Hejnickém hřbetu. Přírodní rezervace, na severním úbočí zbytky ze dvou letadel, která zde havarovala v roce 1992.

Frýdlantské cimbuří
Do roku 1999 samostatná NPR nad údolím Černého potoka.Vyhlídka přístupná po kovovém žebříku na západním seskupení skal s výhledem na Hejnice a Frýdlantský výběžek. Frýdlantské cimbuří leží ve výšce cca 900 m n. m., dnes je součástí NPR Jizerské bučiny. Mezi kamenem Osvobození a pomníkem Wildnerovy smrti jsou na Černém potoce vodopády.

© Geodézie On Line 2009