Okolo Jindřichovického hřebene

Výlet na kole kolem větrných elektráren a Stelzigovy kovárny. Výlet do historie je díky malému převýšení vhodný i pro rodiny s dětmi. Zajímá vás, jak se dříve lidem ve zdejším kraji žilo? Při návštěvě Žijícího skanzenu a Muzea venkovského života před průmyslovou revolucí budete mít pocit, jako byste se ocitli o několik století zpátky v minulosti.

Průběh trasy:
Nové Město pod Smrkem * Jindřichovice * Horní Řasnice * Řasnice * Hajniště * Nové Město pod Smrkem

Popis trasy:
Z Nového Města pod Smrkem se vydáme na trasu 3006 přes Detřichovec do Jindřichovic pod Smrkem. Na jejich západním okraji můžeme navštívit živý skanzen, Muzeum venkovského života před průmyslovou revolucí. Pokračujeme do údolí řeky Řasnice, projedeme část Horní Řasnice a odbočíme doleva neznačenou cestou na Hajniště. Tam se opět napojíme na trasu 3006, po které se vrátíme zpět do Nového Města pod Smrkem.

Nové Město pod Smrkem
Původně hornické město z konce 16. století, zejména těžba cínové rudu ve štolách na Měděnci, v menší míře stříbra a zlata. Poslední pokusy obnovení těžby na počátku 60. let minulého století, pro nízkou výtěžnost štola František uzavřena. Renesanční kostel sv. Kateřiny, u kostela socha sv. Jana Nepomuckého a památný letní buk.

Jindřichovice pod Smrkem
Obec ze 14. století na významné obchodní stezce. Největší rozkvět na přelomu 19. a 20. století, v té době nazývána Malou Vídní. Dvě větrné elektrárny, možnost prohlídky. Pamětní deska významného českého rodáka Josefa Resslera, vynálezce lodního šroubu.

Jinřichovice pod Smrkem, skanzen
Muzeum venkovského života před průmyslovou revolucí na venkově v 18. a 19. století. Řada exponátů zemědělských a hospodářských nástrojů. Funkční větrný mlýn, kozí farma. Placená prohlídka cca 50 minut.

Detřichovec
Ruina kostela sv. Jakuba z původního osídlení Jindřichovic před husitskými válkami.

Řasnice
Obec ze 14. století, v údolí stejnojmenné řeky, v Dolní Řasnici u mostu kovárna kováře Stelziga, vůdce selských nepokojů, dnes objekt v soukromém vlastnictví, možnost prohlídky.

© Geodézie On Line 2009