Na Paseky za vlastenci

Výlet na kole přes město, které bylo předlohou Raisových Zapadlých vlastenců.

Průběh trasy:
Rokytnice * Paseky * Vysoké * Poniklá * Jestřabí * Františkov * Rokytnice

Popis trasy:
Z Rokytnice nad Jizerou vyjedeme na západ po cyklotrase 22 do Pasek nad Jizerou, kde odbočíme vlevo a po trase 4170 pokračujeme do Vysokého nad Jizerou. Odtud přes Poniklou dojedeme do Jestřabí po trase 4295. Odbočíme vlevo a po trase 8 dojedeme do Františkova, znovu odbočíme vlevo a po trase 22 se vrátíme na výchozí místo.

Rokytnice nad Jizerou
Horské rekreační středisko Rokytnice nad Jizerou leží 520 m n. m. Svou polohou je významným městem v západních Krkonoších, obklopeným ze všech stran kopci, v údolí řeky Jizery, Huťského a Černého potoka a potoka Rokytnice. Město Rokytnice nad Jizerou vzniklo spojením Horní a Dolní Rokytnice, Rokytna, Hořeních Domků, Hrušova, Zákoutí, Hleďsebe, Vilémova, Hranic a Studenova. Součástí Rokytnice nad Jizerou jsou osady Františkov, Studenov a Vilémov. Rokytnice nad Jizerou je rekreační, turistické a sportovní centrum západních Krkonoš. Na hřebeny okolních kopců a hor vede 24 lyžařských vleků, sedačková lanovka, mnoho turistických zimních tras.
Za pozornost stojí pozdně barokní kostel sv. Michala, secesní radnice a roubené chalupy krkonošského stylu.

Sklenaříce
Vznik obce Sklenařice spadá do druhé poloviny 14. století, do doby před 600 lety, kdy začalo soustavnější osídlování pohraničních hor. V dřívější době byl zdejší pomezní prales chráněn jako přirozená hradba země a nesměl být rubán. Postupně se však toto území, původně majetek královský, dostalo do vlastnictví feudálních pánů, kteří ho začali hospodářsky využívat. Zdejší kraj patřil rodu Markvarticů, pánů z Valdštejna.
V obci je pozdně klasicistní kaple sv. Anny a socha sv. Jana Nepomuckého. Lidová architektura.

Petruškovy vrchy
Zalesněný vrch mezi Vysokým nad Jizerou a Sklenařicemi. Ve svazích jsou prameny potoků Vošmendy a Zlatníka, místo památných táborů lidu v r. 1868. Na turistické cestě pod silnicí je nedávno restaurovaná socha sv. Josefa. Pod sochou lavičky s krásným výhledem na hřeben Krkonoš

Vysoké nad Jizerou
Městečko na západním pomezí Krkonoš, v sousedství Jizerských hor. Toto klidné rekreační středisko leží na Příchovickém hřebeni ve Vysocké hornatině, patřící do krkonošského podhůří. Díky své poloze dostalo i své jméno Vysoké nad Jizerou.
Vysoké nad Jizerou vzniklo v 1. polovině 14. století v souvislosti s postavením hradu Nístějky. Bylo vždy výspou českého živlu na severovýchodě Čech. Divadelní spolek Krakonoš, působí dosud. Založen byl již v roce 1788, mnohé doklady o historii města a okolí jsou uloženy v Městském vlastivědném muzeu, k vidění je i jeden z mechanických betlémů, vytvořených rodinou Metelkových.
Ze zdejších památek zasluhuje pozornost barokní kostel sv. Kateřiny a roubené chalupy. Zajímavou stavbou je secesní Kramářova vila, postavená severně od náměstí jako sídlo prvorepublikového předsedy vlády, nyní hotel. Většina staré zástavby Vysokého nad Jizerou shořela při velkém požáru roku 1834.
Místo prázdninových pobytů mnoha umělců a literátů. Vysoké nad Jizerou je předlohou pro město Větrov z Raisova románu Zapadlí vlastenci.
Sídlo unikátního ústavu plastické chirurgie ruky.

Poniklá
Tato malebná podhorská vesnice s 1200 obyvateli získala jméno podle menšího potoka, který se místy zcela ztrácí a opět se objevuje na jiném místě -„poniká“. Příčinou tohoto úkazu jsou krasové útvary, které byly objeveny na přelomu století při těžbě kamene na výstavbu železniční tratě.
Základem existence zdejších obyvatel bývalo hlavně hospodaření na horských kamenitých políčkách. Již v 16. století patřila Poniklá k významným vývozcům plátna. Velkou tradici má v Poniklé výroba skleněných vánočních ozdob. Dodnes se zde foukají skleněné perle různých tvarů a velikostí.
Nejvýznamnější památkou v obci je barokní kostel sv.Jakuba Většího, který byl vysvěcen roku 1682. Je jedním z nejstarších kostelů v okolí.

Jestřabí v Krkonoších
Jestřabí v Krkonoších je horská obec v západních Krkonoších asi 10 km severozápadně od Jilemnice. Je složena ze tří obcí: Jestřabí, Roudnice, Křížlice. Obec se rozkládá v kopcovitém terénu od horské říčky Jizerky až téměř k vrcholu Kobyly (897 m n. m.). V posledních letech se stává stále více vyhledávanou turisty, kteří sem jezdí nejen za čerstvým horským vzduchem, ale i za klidem a pohodou malé horské vísky.

© Geodézie On Line 2009

Rokytnice nad Jizerou