Kolem Vošmendy

Výlet na kole z Vysokého nad Jizerou přes vodní mlýn.

Průběh trasy:
Vysoké nad Jizerou * Helkovice * Roztoky u Semil * Jesenný * Stanovy *Vysoké nad Jizerou

Popis trasy:
Z Vysokého nad Jizerou vyjedeme na jihovýchod po trase 4170 do Helkovic, odbočíme vpravo a po trase 4173 dojedeme přes Roztoky u Semil na východní okraj Jesenného. Odtud pokračujeme po trase 4174 přes Stanový zpět na severní okraj Vysokého, kde odbočíme vpravo a po trase 4170 se vrátíme zpět na výchozí místo.

Vysoké nad Jizerou
Městečko na západním pomezí Krkonoš, v sousedství Jizerských hor. Toto klidné rekreační středisko leží na Příchovickém hřebeni ve Vysocké hornatině, patřící do krkonošského podhůří. Díky své poloze dostalo i své jméno Vysoké nad Jizerou.
Vysoké nad Jizerou vzniklo v 1. polovině 14. století v souvislosti s postavením hradu Nístějky. Bylo vždy výspou českého živlu na severovýchodě Čech. Divadelní spolek Krakonoš, působí dosud. Založen byl již v roce 1788. Mnohé doklady o historii města a okolí jsou uloženy v Městském vlastivědném muzeu, k vidění je i jeden z mechanických betlémů, vytvořených rodinou Metelkových.
Ze zdejších památek zasluhuje pozornost barokní kostel sv. Kateřiny a roubené chalupy. Zajímavou stavbou je secesní Kramářova vila, postavená severně od náměstí jako sídlo prvorepublikového předsedy vlády, nyní hotel. Většina staré zástavby Vysokého nad Jizerou shořela při velkém požáru roku 1834.
Místo prázdninových pobytů mnoha umělců a literátů. Vysoké nad Jizerou je předlohou pro město Větrov z Raisova románu Zapadlí vlastenci.
Sídlo unikátního ústavu plastické chirurgie ruky.

Roztoky u Semil
V údolí Starovského potoka je na louce malebná stavba vodního mlýna. Tento mlýn žije díky potomku posledního mlynáře. Nově vyrobené je kolo, ostatní zařízení je původní ze 17. - - 19. stol. Mlýn je otevřen veřejnosti a dozvíme se zde řadu zajímavostí. Mlýn je dosažitelný krátkou pěší vycházkou z návsi obce, kde je poslední možnost k zaparkování auta. K mlýnu nás navede informační tabule a dovedou bílé šipky na asfaltové cestě.

Jesenný
V první polovině 19. těžba a zpracování železných rud, později huť přebudovaná na papírnu. V zatopeném lomu jsou pořádány potápěčské kurzy. Východisko pro turistické výlety do západních Krkonoš, ale i do Českého ráje a východní části Jizerských hor.

Petruškovy vrchy
Zalesněný vrch mezi Vysokým nad Jizerou a Sklenařicemi. Ve svazích jsou prameny potoků Vošmendy a Zlatníka, místo památných táborů lidu v r. 1868. Na turistické cestě pod silnicí je nedávno restaurovaná socha sv. Josefa. Pod sochou lavičky s krásným výhledem na hřeben Krkonoš.

© Geodézie On Line 2009

Vysoké nad Jizerou