Výš už to u nás nepůjde

Pěší výlet na nejvyšší horu Čech - Sněžku a Luční boudu.

Průběh trasy:
Pec pod Sněžkou * Sněžka * Luční bouda * Výrovka * Pec pod Sněžkou

Popis trasy:
Z parkoviště v Peci pod Sněžkou dojdeme po modré značce k dolní stanici lanovky, kterou vyjedeme na Sněžku. Po červené značce dojdeme k hraničnímu bufetu, odbočíme vlevo a po modré značce pokračujeme k Luční boudě. Od ní se vydáme na Výrovku po červené značce, zpět do Pece pod Sněžkou se vrátíme po zelené značce.

Pec pod Sněžkou
Obec z 16. století, kdy byla součástí Velké Úpy. Takřka 450 let do roku 1959 se v dolech v Peci těžily měděné rudy a arzenopyrit. Dnes je rekreačním horským střediskem (750 m n. m.). Současnou dominantu města tvoří 18 patrový hotel Horizont. Na Sněžku vede z města visutá dvousedačková lanová dráha s mezistanicí Růžová Hora z roku 1949, na Hnědý vrch pak čtyřsedačková. Na Hnědém vrchu (1 212 m n. m.) stojí od roku 2008 27 m vysoká rozhledna.

Sněžka
Nejvyšší hora ČR o nadmořské výšce 1 602 m. Vrcholem prochází česko-polská hranice. Průměrná celoroční teplota se pohybujeokolo 0,2 °C. Na vrcholu nejstarší stavba kaple sv.Vavřince, Polská bouda s meteorologickou stanicí, kamenný trigonometrický obelisk, původní poštovna a stanice lanové dráhy. Na místě zchátralé České boudy z roku 1868 byla vystavěna nová Česká poštovna. Budova je dřevěná a byla vysvěcena a otevřena 10. srpna 2007.

Luční bouda
Největší a nejstarší horská chata Krkonoš ve výšce 1 410 m n.m., postavená v blízkosti Sněžky. První zmínky o Luční boudě se datují k roku 1623, známými držiteli Luční boudy byli Rennerové. Hlavním zdrojem obživy bylo zemědělství, místní specialitou byl horský bylinný sýr.

Kaplička
Nedaleko Luční boudy na svahu Luční hory je kaplička se jmény obětí hor.

Výrovka
Chata Výrovka se nachází ve výšce 1 356 m n. m. v krásné části krkonošského národního parku, nedaleko tří nejvyšších krkonošských vrcholů - - Sněžky, Studniční a Luční hory.

© Geodézie On Line 2009

Pec pod Sněžkou

Pec pod Sněžkou, 542 21