Zámek Hrubý Rohozec láká turisty na novou expozici

První dubnový víkend se po zimním spánku opět otevřely hradní a zámecké brány. Na řadě místě došlo ke změně expozic nebo k oživení a doplnění jednotlivých prohlídkových tras. Jedním ze zámků, který zcela změnil své prohlídkové trasy je zámek Hrubý Rohozec. Po dvou letech příprav, zahrnujících archivní průzkum, restaurování nábytku i nové výmalby, si návštěvníci vychutnají atmosféru šlechtického domu z období mezi dvěma světovými válkami tak, jak ho využívala rodina Mikuláše Vladimíra Desfours Walderode, předposledního majitele zámku Hrubý Rohozec.

Vedle parádních pokojů (knihovny, kde se nachází přes 10 000ks knih, nebo jídelny v podobě rytířského sálu, kde je k vidění autentický porcelán s rodovým znakem šlechtického rodu Desfours Walderode), se příchozí mohou těšit především na prostory ryze soukromé, jež dávají nahlédnout do každodenního života někdejších majitelů.

První patro představuje apartmá tehdejších vlastníků zámku rozdělené na pánskou a dámskou část. Pozornost upoutá nejen pracovna hraběte v bývalé věži s dobovým trezorem či originálními účty, ale také lovecký pokoj nebo chodba s originálními střeleckými terči, odrážejícími největší zálibu mužských členů urozené domácnosti. Dámské pokoje oproti tomu kladou důraz na veškeré pohodlí moderní prvorepublikové dámy. Není proto divu, že se v jejich blízkosti nachází také splachovací toaleta.

Druhé patro zámku sloužilo pro svou odlehlost k ubytování hraběcích synů, kteří se tak mohli nerušeně věnovat studiu pod dohledem guvernantky. Vedle soukromých pokojů dalších členů rodiny, byly ve 2. poschodí zařízeny také komnaty k ubytování hostů. Hřejivou atmosféru pak umocňuje množství rodinných cenností a dalších drobností v podobě rodinných fotografií, podobizen a korespondence. Díky dochovanému souboru historických fotografií se podařilo navrátit většinu předmětů na jejich původní místo. Prohlídka více jak dvacítky obytných místností je rozdělena do dvou samostatných okruhů, během nichž turisté zavítají také do nejstarších prostor ve sklepení.

Pro návštěvníky je navíc připravena soutěž: Jaké produkty nakupoval Mikuláš Vladimír Des Fours Walderode, ke kterým jsou k dispozici účty právě v jeho v pracovně?

Odpovědi na soutěžní otázku získáte při prohlídce zámku.

Své odpovědi posílejte do 30.8.2010 na email: turistika@kraj-lbc.cz. Na 3 vylosované výherce čeká věcná cena.


15.4.2010

Turnov