Skalický modrý okruh

Pěší výlet po okolí Skalického vrchu.

Průběh trasy:
Nový Bor koupaliště * Chotovický vrch * U Horníka * U Beránka * Skalický vrch * Skalice * Nový Bor koupaliště

Popis trasy:
Výchozím i cílovým místem je novoborské koupaliště. Na cestu se vydáme po místní turistické modrobílé značce.

Koupaliště Nový Bor
Vzniklo v roce 1913, dnes betonová nádrž 120x100 m s písčitou a travnatou pláží. K dispozici hřiště pro plážový volejbal, skluzavka, restaurace s občerstvením. V blízkosti nová sportovní hala s umělou lezeckou stěnou.

Chotovický vrch
Vrch Cvikovské pahorkatiny (498 m n.m.), tvořený čedičovými skalisky s částečnými výhledy. Na severozápadní straně hrob francouzského vojáka z roku 1813. Při severním okraji lesa rakouští vojáci vykopali v květnu 1918 zákopy proti účastníkům Rumburské vzpoury.

U Beránka (V Lamlu)
Zbytky malé osady založené snad v 18. stol. kolem zájezdního hostince na staré kupecké a poštovní cestě zv. Zlodějská. Ve skále jsou vytesány tři místnosti tzv. skalní byt. V první polovině 20. století zde vedla frekventovaná výletní cesta na Skalický vrch.

Skalický vrch
Kuželovitý vrch součástí Cvikovské pahorkatiny (484 m n. m.). Název uváděný od roku 1382, původní název Český vrch připomíná dávnou hranici s Lužicí. Od roku 1721 poustevna, roku 1896 zřízena cesta místním spolkem Přátel přírody a od roku 1933 Ferdinandova bouda, dnes zbytky základů a sklípek. Omezený výhled.

Skalice u České Lípy
Obec se slovanskými nálezy z 8. až 9. století, ale připomínaná až roku 1226. Od počátku 17. století rozvoj sklářství. V roce 1893 postavena Rücklova sklárna, dnes mimo provoz. V roce 1938 zde byl silný protičeský tlak. Barokní kostel sv. Anny na místě staršího postaven v letech 1712 až 1720. Před farou barokní sousoší sv. J. Nepomuckého z roku 1763. Ve vsi několik kapliček, rozsáhlý podzemní labyrint jeskyní (dnes uzavřeno, hnízdiště netopýrů).

© Geodézie On Line 2009