Singltrek pod Smrkem

Singltrek pod Smrkem je první destinací značky Singltrek v České republice. Tuto síť stezek, umístěnou pod majestátní horu Smrk do překrásné divoké přírody severních svahů Jizerských hor, projektoval velšský designér stezek Dafydd Davis, který je uznáván jako absolutní světová špička ve svém oboru. První úsek této sítě byl otevřen v roce 2009.

V současné době Singltrek pod Smrkem nabízí trasy v úhrnné délce přes 80 kilometrů ve čtyřech stupních obtížnosti na českém i polském území. Své si tu najde každý, od rodin s malými dětmi přes rekreační cyklisty až po zdatné a zkušené terénní cyklisty. Úzké stezky, které se vinou a vlní rozložitými úbočími horského masivu Smrku, přinášejí radost všem, kteří je vyzkoušejí.

Nástupní místa Singltreku pod Smrkem jsou tři a nachází se v Novém Městě pod Smrkem a Lázních Libverda.

Přímo na pláži krásného přírodního koupaliště v Novém Městě pod Smrkem je pro cyklisty vybudováno zázemí Singltrek Centrum s občerstvením a restaurací, obchodem s cyklistickými potřebami a oblečením, Test Centrem kol, myčkou kol, WC, sprchami, převlékárnami, posezením, dětským hřištěm, pumptrekem a ubytováním campingového typu. Singltrek Centrum je základnou bajkového dění a setkávání lidí. Pořádá výukové kempy na stezkách, společenské akce a festival pro bajkery, akce pro děti, teambuildingové akce pro firmy a kolektivy a brigády údržby stezek. www.singltrekcentrum.cz

Trek centrum "U Kyselky" v Novém Městě pod Smrkem je nejvýše položené nástupní místo v samém srdci stezek destinace Singltrek pod Smrkem. Jak název napovídá, nedaleko od samotného nástupního místa se  nachází minerální pramen novoměstské Kyselky. Stojí zde dřevěný srub, ve kterém kromě testovacího centra  naleznete příjemné občerstvení s terasou, servisní zázemí, kde Vám rád poradí a pomůže vyškolený mechanik. Dále zde můžete využít prostor pro umytí kol, cyklo obchůdek, sociální zařízení, parkoviště.  www.trek-centrum.cz

Bikecentrum Libverda najdete v Lázních Libverda na parkovišti na začátku městečka ve směru od Hejnic, v blízkosti jedné z nejatraktivnějších částí stezek singltreku na Hejnickém hřebeni. Bikecentrum nabízí testování kol, servisní zázemí, myčku kol, prodejnu cyklistických doplňků a bajkového oblečení, sociální zařízení včetně sprch, úschovnu zavazadel, dostatek parkovacích míst na oploceném parkovišti, možnost občerstvení a posezení v příjemném prostředí centra či venkovní terase. Součástí Bikecentra Libverda je také služebna horské služby, která zajišťuje nejen oblast stezek Singltreku pod Smrkem, ale i celé severní úbočí Jizerských hor. www.bikecentrumlibverda.cz

Mapu Singltreku pod Smrkem najdete zde.

Obtížnost cyklostezek

Zelená trasa

Menší děti s rodiči a také méně technicky zdatní cyklisté si přijdou na své na zeleně značené širší stezce, kde si osvojí nebo zopakují ovládání kola a získají jistotu na přírodním povrchu stezky. Zelený singltrek je také vhodný pro handicapované cyklisty na handbiku a pro vozíčkáře. Stezka je dost široká na to, aby v případě potřeby mohli cyklisté jet vedle sebe. Zelená trasa začíná u Singltrek centra a je obousměrná. Využívá se též jako spojnice k ostatním okruhům stezek Singltreku pod Smrkem.

Modrá trasa

Kdo bez problémů zvládá zelenou trasu, měl by zkusit modře značenou stezku. Tam začíná opravdová zábava: houpání a zatáčky. Tak dobrou příležitost k zábavnému ježdění pro středně pokročilé cyklisty nikde jinde nenajdete. Užijete si daleko větší radost z jízdy než na asfaltu i než na lesních cestách a zároveň vás na stezce nepřekvapí nečekané a nebezpečné překážky. Na modré trase nejsou žádná náročná stoupání ani klesání. Modrou trasu ocení i bajkeři, kteří si chtějí užít odpočinkovou jízdu krásným lesním prostředím.

Červená trasa

Pro cyklisty, kteří již mají terénní kolo takříkajíc trochu “v ruce”, anebo pro ty, kteří již modrou trasu zvládají s přehledem, je tu červeně značená stezka. Vlní se horským úbočím, umožní Vám hrát si s kolem, dovolí Vám plynulou, dynamickou jízdu a zlepšuje jízdní dovednosti. Jeho obtížnost je střední. Zkušení bajkeři si ji užijí v plné rychlosti, méně zkušení se příjemně zhoupnou na terénních vlnách. Červený singltrek si dovedou užít jak děti, tak zkušení jezdci.

Černá trasa

Na zkušené a zdatné terénní cyklisty čeká černě značená trasa. Je to úzká stezka v prudkém srázu, která prověří vaše umění v ovládání kola, avšak nikdy neztrácí „flow“. Vyžaduje od jezdce jistotu kontroly nad kolem a maximální koncentraci při jízdě. Nepřekvapí nenadálými překážkami nebo skoky, ale bude od Vás vyžadovat pružně reagovat na stopu stezky. Od černé trasy očekávejte potěšení z fyzicky náročné, energické technické jízdy.

Singltrek pod Smrkem o.p.s. je společnost provozující a spravující síť stezek pro terénní cyklisty destinace Singltrek pod Smrkem. Byla založena na podzim roku 2010 celkem čtyřmi zakladateli - městem Frýdlant, městem Nové Město pod Smrkem, obcí Lázně Libverda a Českou Mountainbikovou Asociací, o.s.


Lázně Libverda

Singltrek pod Smrkem o.p.s., Lázně Libverda 16, 463 62

Web:www.singltrekpodsmrkemops.cz