Ze Semil do Bozkovských dolomitových jeskyní

Navštívit Semilsko a nepodívat se do Bozkovských dolomitových jeskyní, to je jako nenavštívit v Českém ráji hrad Trosky nebo v Krkonoších Sněžku.

K jeskyním se pohodlně dostanete autem či autobusem, pokud ale využijete našeho výletu, nezůstanete ochuzeni ani o další místa, která by jinak vašim očím zůstala skryta. Po návštěvě jeskyní můžeme pro zpáteční cestu využít Palackého stezku údolím Kamenice, nebo výlet obohatit návštěvou Roztockého mlýna.

Výchozím bodem výletu je semilské Riegrovo náměstí. Od rozcestníku turistických značek se vydáme po žluté značce parkem, kolem kapličky „U čtrnácti pomocníků“ až do místní části Cimbál. Na křižovatce silnic Bozkov - Spálov - Semily mineme Sejkorskou kapličku. Zde můžeme krátce odbočit po modré směrem na Spálov a navštívit nedalekou Masarykovu vyhlídku. Žlutá stezka dále klesá do Podbozkova k potoku Vošmenda a odtud stoupá až do obce Bozkov. Ještě než vyjdeme na náves ke kostelu, zastavíme u studánky „U Matičky“.
V obci můžeme navštívit kostel Navštívení Panny Marie, jehož věž slouží také jako rozhledna. Z návsi nás již modrá turistická značka po cca 500 metrech zavede k Bozkovským dolomitovým jeskyním.

Náš výlet bude od jeskyní pokračovat po modré značce do údolí řeky Kamenice. Zde prochází červeně značená Palackého stezka. Vede z Podspálova dále směrem na Tanvald a spojuje Semilsko s Krkonošemi a Jizerskými horami My se na ni napojíme v Bohuňovsku nedaleko železniční zastávky Jesenný a vydáme se po proudu řeky k soutoku Kamenice s Jizerou. V místě, kde se setkávají dva prudké toky, byla v letech 1921 - 1926 postavena hydroelektrárna s dosud funkčním zařízením. V Podspálově se můžeme občerstvit v hotelu Pod Spálovem a rozmyslet si, jakou trasu zvolíme pro návrat do Semil.

Známá Riegrova stezka nás provede divokým, hluboce zaříznutým kaňonem Jizery. Byla otevřena semilským odborem KČT již v roce 1909 a od té doby její obliba neklesá. Od roku 1983 je naučnou stezkou, která nás seznámí s geologickými, botanickými i zoologickými zajímavostmi. Skalní soutěsku, která se kdysi dala přeskočit, překonáme díky visuté železné galerii, dlouhé 77 metrů.

Kdo dává přednost prozkoumávání méně známých koutů, si může projít Kamenického stezku. Vede po horní hraně údolí Jizery přes Spálov a Moravu a ze šesti skalních vyhlídek nabízí pohledy na řeku Jizeru hluboko pod námi. Méně zdatní turisté mohou pro návrat do Semil využít vlak.

Bozkov

Semily, 513 01