Vrch Javorník

Vrch Javorník býval oblíbeným výletním místem nedaleko Liberce. Na vrcholu tohoto posledního výběžku Ještědského hřbetu stávala více než 50 let zajímavá atrakce - restaurace Obří sud.

Historie obřího sudu sahá až do roku 1898, kdy se ve Vídni konala Jubilejní výstava oslavující 50 let vlády císaře Františka Josefa I. Jedním z výstavních objektů byl i sud obřích rozměrů, který sloužil jako netradiční vinárna. Navštívil ji i Wilhelm Huebel, hostinský z Dlouhých Mostů u Liberce, jemuž se exponát natolik zalíbil, že přesvědčil další své přátele, aby ho po skončení výstavy společně zakoupili.

Později se obec Javorník rozhodla postavit na vrcholu ještě rozhlednu. Jednalo se o dřevěnou, částečně krytou rozhlednu, vysokou 18 m, která byla otevřena v květnu roku 1924. Během válečných let však bohužel značně utrpěla a na přelomu 40. a 50. let minulého století musela být z bezpečnostních důvodů stržena. Obří sud v roce 1974 kompletně shořel.

Později se několikrát uvažovalo o obnově obřího sudu i rozhledny, ale tyto plány nebyly zrealizovány. Místo toho byl v polovině 90. let na vrcholu Javorníku vybudován kovový stožár pro mobilní operátory.

Proseč pod Ještědem

Proseč pod Ještědem, 463 43