Z Jinolic na Trosky a Hrubou Skálu

Celodenní výlet z Jinolic na hrad Trosky a zámek Hrubá Skála, pohodová kombinace pěšího výletu s využitím vlakového spojení. Jedná se o příjemné spojení letního koupání a celodenního pěšího výletu Českým rájem.

Od Jinolických rybníků se pěšky přepravíte na vlakovou zastávku Jinolice (cca 2 km, 20 minut, modrá tur. značka). Vlakem dojedete do Ktové, odkud je to zhruba 3 km na zříceninu hradu Trosky, dominantu Českého ráje.

Z vlakové zastávky Ktová budete pokračovat pěšky po zelené turistické značce až na hrad Trosky. 

Prohlídka hradu zabere max 1,5 hodiny. Z hradu je krásný výhled na Český ráj. Zřícenina hradu utvářejí zbytky věží hradu Vartenberků ze 14. stol., umístěné na dvou čedičových skalách.

Z Trosek budete pokračovat po červené turistické značce až do Hruboskalského skalního města. Cesta vede okouzlující přírodou Podtroseckých údolí, podél rybníků Vidlák a Krčák. Je to pohodová procházka. Z Trosek na Hrubou Skálu je to cca 5 km.

Další zastávkou je zámek Hrubá Skála, který je spojen s vévodou Albrechtem z Valdštejna, který zámek získal od vymírajícího rodu Smiřických. Zámek si s oblibou vybírali filmaři na natáčení pohádek (mj. Princ Bajaja), ale i dalších filmů (např. česko-francouzský film Tělo Diany). Na prostranství před zámkem (dnes upraveném jako parkoviště) stojí kostel sv. Josefa, postavený v romantické gotice podle projektu J. Hausknechta v r. 1812, s cenným barokním obrazem sv. Rodiny ve stylu Petra Brandla. Přístupné je nádvoří a hranolová věž s ochozem, který slouží jako vyhlídkové místo na skalní město. V současné době slouží zámek jako hotel nabízející kvalitní služby včetně wellness.

Dále bychom doporučili menší pěší okruh Hrubá Skála - Valdštejn - Sedmihorky. Tzn. z Hrubé Skály po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje na hrad Valdštejn a odtud po žluté značce a následně modré do lázní Sedmihorky. Cesta je to nenáročná a celý okruh až do lázní Sedmihorek je dlouhý cca 6 km.

Z lázní Sedmihorky je to už opravdu kousíček na vlakovou zastávku, odkud se dostanete na zastávku zpátky do Jinolic a odtud se do kempu opět přesunete po modré turistické značce.

Jičín

Jinolice