Z Bozkova do Bozkova údolím Vošmendy

Trasa nás provede malebnou přírodou Pojizeří a Podkrkonoší.

Délka trasy: 3,5 až 4 hodiny

Průběh trasy: Bozkov - Roztoky - Vodní mlýn Roztoky - údolí Vošmendy - Dolní Bozkov - Bozkov

Z Bozkova vyrazíme po modré téměř vrstevnicovou stezkou s překrásným rozhledem do okolí do Roztok. Z návsi v Roztokách si kousek zajdeme po modré k Buči, kde nalezneme sošku gravidní Panny Marie (jsou jen dvě v republice). Vrátíme se zpět na náves a od zděné čekárny ČSAD odejdeme ve směru šipky Ke mlýnu (asi 15 minut). Prohlédneme si pečlivě restaurovaný vodní mlýn, kde vás průvodce, majitel a údržbář v jedné osobě provede objektem s velice zajímavým výkladem.


Následně vám na požádání ukáže pan mlynář zkratku na zelenou turistickou stezku. Povede nás nejprve částečně obydlenou krajinou až přijdeme do téměř panenské přírody. Nastane obtížnější úsek, kde je nutno občas přelézt spadlý strom či přebrodit drobnější potůček. Půjdeme lesem, kde smrk s obvodem přes tři metry není vzácností.


Když opět narazíme na civilizaci, projdeme částí Bozkova Dolní Bozkov. Zde počínaly začátky kolonizace této krajiny, vyskytovala se zde železná ruda, která se v pecích tavila na surové železo a to se odváželo do Železného Brodu.


My ale půjdeme dále po zelené až na křižovatku se žlutou, kde po ní odbočíme vpravo a asi po dvou kilometrech dojdeme do výchozího bodu, do Bozkova.

Bozkov

Bozkov