Zásada

Obec Zásada leží mezi Tanvaldem a Železným Brodem, nedaleko Jablonce nad Nisou.

První zmínky o obci pocházejí z let 1300-1350. Na místě dnešní obecné školy stávala tvrz rodu Čuchů ze Zásady, v první polovině 15. století patřil tomuto rodu také hrad Navarov.

Zásada se po celém světě proslavila sklářskou výrobou, která se zde dochovala do dnešních dnů. V letech 1918-1948 nastal obrovský rozkvět Zásady, obci se v té době říkalo Malá Paříž. V roce 1928 byla slavnostně otevřena Masarykova jubilejní měšťanská škola. Dnes v obci Zásada sídlí podnik Preciosa Ornela - divize skleněné perličky, který je největším výrobcem rokajlu na světě. Výrobky této firmy se vyvážejí do všech kontinentů světa.

Zásada leží v jižní části Jizerských hor, v jejím okolí najdeme množství přírodních zajímavostí i historických památek. Pod staletou lípou, která byla někdy kolem roku 1980 vyvrácena větrem, stávala socha sv. Jana Nepomuckého. V létě roku 1821 došlo za účasti mnoha místních občanů i poutníků z okolí k posvěcení této sochy. Socha sv. Jana Nepomuckého dodnes stojí proti původní staré rychtě a hostinci "U Janů".

mail

Zásada

Zásada, 468 25

GSM:+420 725 359 780
E-mail:sektretariat@zasada.cz
Web:www.zasada.cz