Svojkov

Obec Svojkov se nachází v podhůří Lužických hor v pískovcové pahorkatině asi 6 km jihovýchodně od Nového Boru.

Leží na jižních svazích kopců Slavíček, Tisový vrch a Vinný vrch. Dominantou obce je mohutný skalní pískovcový hřeben, na kterém se nachází řada věží s horolezeckými výstupy. Na některé skály je možný i turistický výstup, odměnou je krásný výhled do okolí.

Ideální poloha lákala k osídlení již v pravěké době. Pod skalami se nachází pozůstatky strážního skalního hrádku z počátku 14. století. První písemně doložený majitel je z roku 1370. Obec je slovanského původu. Významným zdejším rodákem je Jan z Chlumu, který provázel do Kostnice Jana Husa, s nímž se spřátelil a hlásal jeho učení. 

Svojkov byl od roku 1980 po dobu 11 let pod správou města Nový Bor. Díky aktivitě občanů se v roce 1992 stal opět samostatným s 92 trvale hlášenými obyvateli. Nyní zde žije více než 250 občanů. 

Chráněnými památkami ve Svojkově jsou skalní kaple Pustý kostel v Modlivém dole, zřícenina skalního hrádku s parkem, kaple sv. Václava a několik stavení, které jsou ukázkou lidové architektury. V Jihovýchodní části obce se nachází přirozený skalní stupeň s vodopádem potoka. V určitých lokalitách se vyskytují chráněný prstenec májový a lilie zlatohlavá.  

Obec Svojkov byla v roce 2019 oceněna jako Vesnice roku Libereckého kraje.

Fotogalerie:  https://svojkovaci.rajce.idnes.cz/

Aktuální informace:  https://facebook.com/svojkov