Proseč pod Ještědem

Proseč pod Ještědem leží jižně od Liberce, nedaleko měst Český Dub a Hodkovice nad Mohelkou. Obec Proseč pod Ještědem sdružuje osady Domaslavice, Horka, Javorník a Padouchov, v nichž žije téměř 400 obyvatel uprostřed nádherné přírody v podhůří Ještědsko-kozákovského hřbetu.

První zmínka o obci Proseč je doložena z roku 1547, kdy byl za vzpouru proti králi Ferdinandovi I. konfiskovány statky a majetek Adama z Vartenberka ve prospěch panovníka. Zápis v Deskách zemských vypočítává vsi příslušné k „Dubu zámku“ (Český Dub) a mezi nimi i Proseč společně s vesnicemi Padouchovem a Domaslavicemi (Javorník je zmiňován v roce 1548). Ale kolonizace tohoto území probíhala již ve 12. století. Proseč je známá výskytem drahých kamenů, ve dvou lomech se těžily achátové koule, záhnědy, jaspisy a chalcedony.

Na západním okraji obce byl nalezen středověký smírčí kříž, který byl přenesen do zahrady Podještědského muzea. Na východní straně v borovém hájku ke do nevelkého skaliska zasazena pamětní deska obětem války.

Proseč je jedním z míst, kde návštěvníky nezasáhne ruch města a civilizace. Milovníkům přírody nabídne Přírodní park Ještěd lokalitu Basa, zajímavou svým vodopádem.  Ze samotného hřebene, v podještědském nářečí zvaného „Prosecký Hora“, od hospody u Šámalů se nám otevřou malebné výhledy do kraje od Krkonoš až po České středohoří. Příznivcům sportu zase nabídne množství turistických tras nebo cyklostezek. Ze hřebenu přímo nad obcí startují vyznavači paraglidingu.

Nedaleko středu obce Proseč pod Ještědem, se nachází lesní sportovní areál Borovičky s dětským hřištěm.

Za zmínku stojí nejen lidová architektura Podještědí, ale především kulturní život v obci a místní tradice předávané dalším generacím folklorním souborem Horačky. Bohatý spolkový a společenský život obce se odehrává v krásné místní sokolovně.  Pro cestovatele zdaleka nabízí obec ubytování v turistické ubytovně. Vypravte se do Proseče za poznáním všech krás Podještědí.

mail

Proseč pod Ještědem

Proseč pod Ještědem č.p.89, 463 43

Telefon:+420 482 725 474
GSM:+420 606 255 928
E-mail:obec_prosecpj@volny.cz
Web:www.ppj.cz