Peřimov

Obec Peřimov leží na úpatí Krkonoš, asi 3 km západně od Jilemnice, v údolí potoku Olšina.

Nad obcí se vypínají vrchy Strážník (610 m n. m.) a Hrobka (509 m n.m.). Na Strážníku je unikátní chráněné naleziště hvězdovce, který lze jinak nalézt pouze v Severní Americe.

Peřimov byl založen v 15. století a patřil pod panství Kumburské. V 19. století byl několikrát zasažen nepřízní počasí – záplavy, vichřice a také se na něm do velké míry podepsala první světová válka, kdy čtvrtina mužů Peřimova musela narukovala a 35 jich zahynulo nebo bylo zraněno.

V obci se nachází několik památek zapsaných v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek Ministerstva kultury ČR: Chalupa č. p. 16. Jedná se o roubenou stavbu, v níž se dochovala pouze velká světnice a kvalitní lomenice. Statek „Na Skalí“ č. p. 76. Statek, který byl postaven roku 1847, stojí ve velmi svažitém terénu nad místním potokem. Kříž, který se nachází ve střední části obce, v blízkosti objektu bývalé školy. Jedná se o kříž ze šedého pískovce, jehož podstavec je bohatě zdobený profilovanými římsami. Most přes Jizeru – technická památka postavená v letech 1911–1912, jedna z prvních železobetonových mostních konstrukcí v našich zemích. Rozpětí mostu je 45 m. Koncem 90. let proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce. Mezi další kulturní památky patří i kříž v horní části obce a památník obětem 1. světové války v prostranství před budovou bývalé školy.

Z Peřimova není daleko za zimními radovánkami do lyžařských center jako jsou Špindlerův Mlýn, či Rokytnice nad Jizerou, nebo na pěší túry za krásami Krkonoš.

Virtuální prohlídka obce Peřimov.