Mříčná

Obec Mříčná se rozkládá v malebném podhůří Krkonoš 431 m n. m. pod vrchy Strážník, Klimentův a Kavkův, v údolí při potoce Olšina, který se klikatí celou obcí od východu na západ, aby se v Peřimově spojil s Jizerou. Leží asi 3 km jihozápadně od města Jilemnice.

Strážník, Klimentův a Kavkův vrch tvoří hřeben oddělující Mříčnou od obce Kruh. 

První zmínky o obci pocházejí z roku 1356. Obec pravděpodobně vznikla ve 13. století na území připadajícím k panství Markvarticů, při kolonizaci pohraničních lesů. Původními majiteli byli Jan a Oldřich ze Smrzeczna. Po husitských válkách připadlo panství pánům z Valdštejna. V 17. století získal jilemnické panství J.Harant z Polžic a Bezdružic. Začátkem 18. století se stal majitelem rod Harrachů, který panství vlastnil až do roku 1918.

V obci se dochovala řada stavení s prvky klasické krkonošské lidové architektury, například dům č. p.1. Dále zde stojí kostel sv. Kateřiny z roku 1716. Jedná se o jednolodní barokní kostel, původně filiální. V roce 1787 k němu byla přistavěna věž zdobená pilastry a římsovými hlavicemi. Zvon kostela pochází z roku 1484, byl sem převezen ze Štěpanického hradu.

Obec se nachází v turisticky velmi atraktivní oblasti, blízké Krkonoše nabízejí i výborné podmínky pro zimní sporty. Podmínky ke koupání nabízí místní koupaliště s letním kinem.