Loukov

Obec Loukov se nachází 6 km severovýchodně od Mnichova Hradiště. Leží na pravém břehu řeky Jizery ve stejnojmenné kotlině.

První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1352, ale již kolem roku 1200 vznikla u řeky Jizery slovanská osada zvaná Lúka. Toto původní pojmenování vzešlo od okolní rozlehlé luční krajiny. Později byla osada přejmenována na Loukov.

Zajímavostí obce je gotickorenesanční kostel. Ten byl postaven na místě původního kostela datovaného od 14. století. V roce 1819 objekt stihl požár, v roce 1836 byl obnoven. Z té doby pochází novorománská věž. V interiéru je umístěna cínová křtitelnice z roku 1582. U kostela se nachází novogotická hrobka knížat Rohanů, majitelů sychrovského panství, z roku 1814.

V Loukově také najdeme památky lidové roubené architektury z období 17. až 18. století.Jednou ze zajímavých staveb je statek Šonských se špejcharem, čp. 27. Jsou zde také dvě zajímavé sochy světců, sochu sv. Jana Nepomuckého (tzv. Jáníček) z roku 1779 a sochu sv. Josefa z roku 1798.

Okolní krajina je vhodná k turistice i cykloturistice.