Naučná stezka Ralsko

Naučná stezka Ralsko začíná v zámeckém parku v Mimoni a poté se napojuje na červenou turistickou značku, která vede až ke zřícenině hradu Ralsko. Stezka je určena především dětem z druhého stupně základních škol, ale s pomocí učitele nebo rodičů zvládnou většinu úkolů i děti mladší.

Délka trasy: 11 km

Stezka je rozdělena na dvě části:
1) Zámecký park - 4 zastavení
2) Vranovská alej - Ralsko - 10 zastavení

Jednotlivá zastavení jsou značena erby s číslem uprostřed. Ke každému zastavení jsou pro děti zhotoveny zábavné pracovní listy s různými úkoly, které je hravou formou seznámí s rostlinami, živočichy, geologií a částečně i historií Ralska a jeho okolí. Celou stezkou děti provází rytíř Jan z Ralska. Pracovní listy jsou součástí tohoto CD, můžete si je tedy pro sebe a pro děti vytisknout.

Pro dospělé jsou vytištěny informační letáky s popisem jednotlivých zastavení. Letáky je možné si vyzvednout na těchto místech: Gymnázium Mimoň, DDM Vážka a Informační centrum v Mimoni. Popis jednotlivých zastavení rovněž naleznete na tomto CD.

Veškeré materiály týkající se naučné stezky včetně aktualizací pracovních listů naleznete také na internetových stránkách Gymnázia Mimoň www.gymi.cz.

Celková délka trasy včetně cesty zpět je asi 11 km. První část - Zámecký park - je celkově nenáročná a lze ji zvládnout i s plněním úkolů přibližně za 1-1,5 hodiny. Druhá část - z aleje až na Ralsko - je časově i fyzicky náročnější. Samotný výstup na vrchol trvá asi 2 hodiny, s plněním úkolů pak 3-4 hodiny. Stezku lze samozřejmě absolvovat celou najednou, ale doporučujeme spíš projít každou část zvlášť.