Jesenný

Jesenný se nachází na severu Českého ráje na levém břehu řeky Kamenice v nadmořské výšce do 616 m n. m. Má dvě části - Jesenný a Bohuňovsko, kde se nachází vlaková zastávka.

V polovině 16. století byla obec součástí návarovského panství. Železnou huť v Bohuňovsku založil roku 1799 Ignác Loubal. Ruda se pak těžila v Jesenném i v okolí. Dříví pro vysokou pec se plavilo po Kamenici z Jizerských hor a v milířích se pálilo na dřevěné uhlí. Huť byla za držení Karla Alaina Rohana zmodernizována a vedle litiny vyráběla i ocel. Výrobky nacházely odbyt daleko za hranicemi panství. Omezené dopravní možnosti a nekvalitní surovina však vedly roku 1866 k zastavení hutní výroby. V roce 1893 přestavěli bratři Rösslerové podnik na papírnu, která zanikla teprve nedávno.

Z Jesenného lze pořádat výlety nejen do Českého ráje, ale také do západních Krkonoš a východní části Jizerských hor. Mezi hojně navštěvované turistické cíle v okolí patří především Palackého stezka v údolí Kamenice, zříceniny hradu Návarov a Bozkovské dolomitové jeskyně. V místním zatopeném lomu se pořádají kurzy potápění a potápěčské akce.

mail

Jesenný

Jesenný 13, Jesenný, 512 12

Telefon:+420 481 683 166
E-mail:obec@jesenny.cz
Web:http://www.jesenny.cz