Veliš

Obec Veliš leží 4,5 km jihozápadně od centra města Jičín v nadmořské výšce okolo 322 m n. m. Rozkládá se pod Velišským hřbetem, zalesněnou terénní vlnou přecházející na severu do Jičínské kotliny.

První písemná zmínka o obci je datována již k roku 1143. Z historických památek se v obci dochoval barokní kostel sv. Václava z let 1747 - 52. Postaven byl v barokním slohu podle návrhu A. Luragha. Jedná se o kostel s venkovním schodištěm, po jehož stranách na kamenné zídce jsou umístěny zmenšující se sochy světců. V interiéru se nachází obraz světce od J. Hellicha. Na novém obecním hřbitově je umístěna hrobka rodu Šliků z Holíče, v níž jsou mimo jiné i pozůstatky hraběte Jáchyma Šlika, popraveného na Staroměstském náměstí v Praze po Bílé Hoře roku 1621.

U obce ve směru na Jičín se nacházejí zbytky středověkého hradu Veliš na stejnojmenném kopci. V letech 1677 - 1680 byl hrad podle císařského rozkazu rozbořen. Návštěvníkům se z vrchu Veliše naskytne rozhled do širokého okolí, na blízké vrchy Zebín, Bradu, Tábor a dále na Kozákov či Kumburk, ale i na vrcholky vzdálenějších Krkonoš.

mail

Veliš

Veliš 4, Veliš, 507 21

Telefon:+420 493 539 662
E-mail:obecvelis@tiscali.cz
Web:www.velis.cz