Procházka nádhernou přírodou Národního parku Saské Švýcarsko

Dnešní tip na výlet vás pozve k našim severním sousedům, do Saského Švýcarska. Tato malebná oblast navazuje na naše České Švýcarsko, vzdálena je pouhých 15 kilometrů od města Děčína.

Výlet začíná v saském lázeňském městečku Bad Schandau, kam lze dojet autem přes hraniční přechod Hřensko/Schmilka, nebo vlakem z hlavního nádraží v Děčíně. Celodenní jízdné je 160,- Kč za celou rodinu (speciální nabídka ČD pro až 5 osob, z toho maximálně 2 dospělí a 3 děti). Pokud pojedete autem, musíte počítat s pár eury za parkovné.

V Bad Schandau začíná náš výlet v lázeňské části města na konečné místní elektrické tramvaje Kirnitzschtalbahn, kterou se dopravíte do opačné konečné stanice Lichtenhainer Wasserfall. Pokud do Bad Schandau dorazíte vlakem, musíte nejdříve zdolat řeku Labe, neboť město samotné je na druhém břehu řeky, a to buď po mostě, který se nachází kousek od nádraží po proudu řeky (až přejdete most, tak odbočíte vpravo) nebo se můžete přeplavit přívozem, ovšem zadarmo to není.

Tramvaj jezdí v sezóně denně (od března do října) a krom rána má interval 30 minut. Nemusíte se bát, že si budete muset v předprodeji kupovat jízdenky. Ty se kupují přímo v tramvaji a vše vypadá následovně - tramvaj přijede do Bad Schandau, odpojí se řídící vůz, který se přes druhou kolej přesune opět do čela soupravy a cestující mohou nastupovat. Je úplně jedno, do kterého vozu si nastoupíte, po chvíli k Vám přistoupí řidič (někdy i řidička) tramvaje a vybere od Vás peníze za jízdné. I člověk s minimálními základy německého jazyka pochopí, že je tázán, zda chce jednosměrnou jízdenku nebo zpáteční. Jednosměrná jízdenka stojí 3 euro na osobu, zpáteční pak 5 euro.

Za tři eura na osobu se dopravíte drncavou jízdou nádherným údolím Křinického potoka po klikaté úzké silničce až do konečné stanice Lichtenhainer Wasserfall. Zdejší vodopád ve skalách vedle restaurace nepatří k největším, ale pokud si počkáte až z ampliónů zazní hudba, což je takové malé upozornění, že se bude pouštět z vodopádu více vody, průtok vodopádu se znatelně zvýší.

Kousek od vodopádu je rozcestník turistických cest, odkud vyrazíme po červené tečce směrem na Großer Winterberg a Schmilku. Nemusíte se děsit místního značení, němci totiž mají značených turistických tras mnohem víc než my a tak si vypomáhají nejen klasickými obdélníkovými značkami, ale i například kolečky. Abyste hned zpočátku nekufrovali, tak směr chůze je konečné tramvaje, pak lávka přes Křinici a posléze stoupáním turistickým chodníkem do lesa. Cesta stále stoupá po upravené cestě a zhruba po kilometru dorazíte Kuhstall, což by se dalo volně přeložit jako kravská stáj.

Ovšem na pohled Kuhstall nemá se stájí nic společného. Je to skalní masív s průchodem připomínajícím oko, vyhlídkou na lesy a okolní skály a kovovým schodištěm ve skalní průrvě na vrchol Kuhlstallu, odkud je též krásný výhled po okolí. Na Kuhlstallu najdete i výletní restauraci a stánek s upomínkovými předměty.

Těsně před "okem" naše značená cesta (červené kolečko) odbočuje vlevo dolů po kamenných schodech, po kterých sejdete dolů do lesa pod skály a příjemnou zhruba kilometrovou procházkou dojdete až k odbočce na Kleiner Winterberg (Malý Zimník). Těsně pod vrcholem je rozcestí, na kterém se dáme vlevo po našem červeném kolečku. Nahoře na skále je kruhová kamenná stavba, zřejmě kdysi rozhledová stavba. Po levé straně cesty objevíte na vrcholcích skal několik plošin, odkud je nádherný výhled po okolí a turisté si zde často dávají odpočinkové přestávky a pikniky.

Dále pokračujte po červeném kolečku dále až na samotný vrchol Großer Winterberg (Velký Zimník) s výletní restaurací a turistickým informačním střediskem. Věž hotelu sloužila jako vyhlídková věž, což už dnes, kdy jí přerůstá okolní les, neplatí. Z vrcholu Winterbergu jděte dále po červeném kolečku dolů po asfaltové silnici. Ač je zde několik značených cest do Schmilky, červené kolečko stojí za to. Asi po kilometru narazíte na odbočku Kipphornaussicht. Sejděte na chvilku vpravo po této odbočce a po pár metrech narazíte na nádhernou sklaní vyhlídku na řeku Labe. Proti proudu řeky dohlédnete až na české území, opačným směrem pak na Bad Schandau.

Když se vrátíte zpět na asfaltku, půjdete po ní asi kilometr a až se z asfaltky stane obyčejná cesta, odbočíte vlevo po červeném kolečku a sejdete až dolů do Schmilky. Zde u řeky naše trasa končí. Pokud jste na výlet přijeli autem a parkujete v Bad Schandau, můžete zamířit vpravo a pěšky dojít do Bad Schandau, je to jen něco přes 6,5 km či přejet přívozem řeku (jezdí od 5.50 do 22.05 hod.) a do Bad Schandau se vrátit ze železniční zastávky Schmilka-Hirschmühle vlakem. Ti, co přijeli do Bad Schandau vlakem můžou též přejet přívozem na druhou stranu řeky nebo zabočí vlevo a pěšky přes silniční hraniční přechod zamíří do Hřenska, což je zhruba 2 km a odtud autobusem do Děčína nebo přívozem přes řeku do Schöny a odtud vlakem buď do Bad Schandau nebo Děčína. Jízdní řády jsou dostupné na internetu.

Zdroj: http://alb-tabulky.eu/dc-wnb/

Tipy na ubytování v regionu České Švýcarsko najdete zde.

Hřensko