Rynoltice

Obec Rynoltice leží v okrese Liberec mezi Ještědským hřbetem a Lužickými horami v nadmořské výšce 318 m 24 km od Liberce.

Obec má rozlohu 1.800 ha a cca 730 obyvatel. Leží na trase mezinárodní silnice I. třídy č. 13 (E 442), která prochází středem obce Rynoltice a vedle části Jítrava. Je vstupní branou do Lužických hor a Rynoltice jsou součástí Euroregionu NISA a Svazku obcí Mikroregion Hrádecko - Chrastavsko.

Obec a její blízké okolí je vyhlášenou rekreační oblastí. V letním období je využíváno okolí k pěší turistice a cykloturistice.

V Jitravě začíná Mezinárodní stezka Lužické a Žitavské hory. V Rynolticích je kostel sv. Barbory s hranatou věží. Nedaleko od kostela se nachází sousoší z roku 1735 - stejná socha představuje z jedné strany sv. Václava a z druhé sv. Jana Nepomuckého. V Jitravě je kostel sv. Pankráce. O osadě Polesí se mluví jako o nejkrásnějším rekreačním místu Lužických hor. Zde i v okolí je mnoho staveb lidové architektury. V blízkosti obce je přírodní památka Bílé kameny - od roku 1995 chráněna státem.

Do katastru obce spadají místní části:

Černá Louže - nevelká osada s restaurací a chatovým kempem; při silnici stojí kaple z roku 1724

Jítrava - leží pod Ještědsko - kozákovským hřbetem na horním toku Panenského potoka asi 2,5 km severovýchodně od Rynoltic

Nová Starost - osada

Polesí - oblíbené rekreační místo; je zde koupaliště a nedaleko něj skalní vyhlídka Havran, na rozcestí v lese se nachází třípanský kámen z roku 1680 označující hraniční bod panství Jablonného, Lemberka a Grabštejna.
mail

Rynoltice

Rynoltice, 463 55

Telefon:+420 485 172 181
E-mail:rynoltice@iol.cz
Web:www.rynoltice.cz