Místa příběhů

Výlet z Bedřichova na místa, která umí vyprávět.

Bedřichov, Maliník – Vodní zámek – Kanál – Melzerův pomník – Černá Nisa, přehrada – Herbert Johne – Za přehradou, rozcestník – Uhlířská cesta – po 150 m odbočka vpravo – po 700 m odbočit vpravo přes potok – Porscheho smrt – návrat k rozcestníku Za přehradou – zelená turistická – Hejnická cesta – přes Hřbítek (Dresslerův kopec) – Hřebínek, kiosek – Hejnická cesta – Gregorův kříž – Nová Louka, Zámeček – Vládní cesta – U Nové louky – U Buku – Bedřichov, stadion / celkem 16 km


Z bedřichovského sedla na Maliníku sejdeme po lesní cestě k vodnímu zámku, který vznikl po výstavbě v. d. Bedřichov na Černé Nise v letech 1924–1927. Jedná se o vyrovnávací komoru, odkud vede potrubí do elektrárny v Rudolfově. Pokračujeme dál po pěšinách a cestách na „kanále“ (tříkilometrový přivaděč vody od přehrady) k Melzerovu pomníku.

Cesta od kanálu vyúsťuje u hráze přehrady, ve zdejších vodách bylo po desetiletí zakázáno se koupat, i když voda je to nádherně čistá, nyní je koupání povoleno. Z haťového chodníku jsou krásné výhledy přes vodní hladinu.

Za přehradou najdeme pomník Porscheho smrt. Vede k němu z lesní cesty pěšina přes potok, tak buďte opatrní, ať nejste mokří. Od Porscheho se vrátíme na hlavní cestu, abychom odbočili na zeleně značenou naučnou stezku, která vede na Hřebínek poklidnou lesní cestou. Třeba budete mít štěstí a uvidíte sýkoru parukářku nebo ořešníka kropenatého.

Z Hřebínku se budeme vracet k loveckému zámečku na Nové Louce, kde se můžete občerstvit. Zpět do Bedřichova se vydáme klikatou Vládní a pak u rozcestí směrem k Buku.

Bedřichov