Středním Jizerským hřebenem

Z Jizerky vlastní stopou do ticha na samou hranici s Polskem. Protipólem je nám návrat do rušné a upravené stopy. Vyzkoušet si obojího nám dává volbu a uvědomí, co je nám bližší.

Vlastním dopravním prostředkem na Jizerku
Jizerka, parkoviště (placené) – Jizerka, Pyramida 1 km –  Lasičí cesta – Jelení stráň 3,5 km – Pytlácké kameny 5 km – Předěl 11 km – Smědava 14,5 km – kiosk na začátku Promenády 16 km – U Bunkru 20 km –  Jizerka, parkoviště 21,5 km.

Varianta: s použitím vlakové dopravy: Kořenov, ČD – pod Václavíkovou Studánku – rozcestí pod Zámky 5 km – Jizerka, parkoviště 7 km. Výlet se prodlouží o 14 km, tj. na celkových 35,5 km.

Od záchytného parkoviště na Jizerce sjedeme vlevo od silnice do středu osady (muzeum Jizerských hor, služebna Horské služby). Zakrátko odbočíme doprava po zeleném značení na Střední Jizerský hřeben. Cesta stoupá až do sedla, kde se prudce lomí doleva. Stoupáme ještě dále planinou, zvolna zarůstající mladým smrkovým lesem, až na Jelení stráň. Milovníci dalekých rozhledů mohou odepnout lyže a vystoupit na vrchol.

Následuje někdy až příliš rychlý sjezd k Pytláckým kamenům. Kdo má čas rozhlížet se kolem sebe, ten spatří vpravo od stopy největší viklan Jizerských hor. Dospělý člověk dokáže poměrně snadno rozhýbat vrchní blok. Pytlácké kameny můžeme obejít jak zleva, tak zprava, výstup na skalnatý vrchol však může být v zimních podmínkách poměrně obtížný.

Stopa mírně klesá až k rozcestí u Zeleného kamene. Tato skála se nachází přímo před námi, avšak mimo veškeré cesty, krátká odbočka se ale vyplatí, neboť z poměrně snadno dostupného vrcholu je ojedinělý rozhled na zasněžené močály Velké jizerské louky. Základní trasa však na rozcestí vede doprava a stopy nás dovedou na křižovatku cest zvanou Předěl.

Z Předělu k chatě na Smědavě pokračují červené značky. Cesta obchází Plochý vrch na jeho severní straně, je však možné využít i jeho jižní traverz (neznačeno). Obě varianty jsou zhruba stejně dlouhé.

Ze Smědavy se vydáme stoupáním směrem na Jizerku. U zimního kiosku začíná vpravo cesta zvaná Promenáda. Je zvlněná a v našem směru s delším, mírným sjezdem. Po kratším výstupu se ocitneme na známé křižovatce lyžařských cest U Bunkru. K parkovišti na horním konci Jizerky to máme posledních 1,5 km. Od rozcestí U Bunkru lze krátkým sjezdem dojet do středu Jizerky, k parkovišti to však budeme mít zhruba 1 km do kopce.

Varianta: kdo dává přednost vlakové dopravě, ten vystoupí na nádraží v Kořenově. V případě autobusové dopravy vystoupíme na zastávce Horní Polubný, kostel. Varianta vlakem prodlouží výlet o 14 km (tam i zpět), autobusem o 12 km.

Z Jizerky na Předěl jsou neupravené stopy a poměrně slabý provoz. Z Předělu na Smědavu a dále na Jizerku jsou stopy upravované, úsek Smědava –  Jizerka bývá silně frekventovaný.

Autor: Otokar Simm

Bedřichov