Přes Sedlo Holubníku

Z Hrabětic přes tajemstvím opředená místa až na krásnou tisícovku. A pak zpět do reality, do které se vám vůbec nebude chtít navrátit.

Hrabětice, parkoviště (placené), MHD – josefodolská přehrada – Kristiánov 5,5 km – Sedlo Holubníku 8,5 km – Štolpišská silnice, Na Žďárku 10 km – rozcestí s Dřevařskou cestou 13,5 km – Dřevařská (též Nová) cesta – Kristiánov 18 km – josefodolská přehrada – Hrabětice, parkoviště, MHD 23,5 km.

Od hrabětické „kapličky“ se vydáme za ohrazením parkoviště šikmo doleva přes louky, překonáme mantinel komunikace vedoucí k josefodolské přehradě a sjedeme po ní k hrázi. Pokračujeme až do Kristiánova. U lesního hřbitůvku, na křižovatce různých částí lyžařské magistrály, se vydáme doleva vzhůru. Ve stoupání musíme věnovat zvýšenou pozornost lyžařům sjíždějícím proti nám, protože mají přednost.

Na křižovatce s tzv. Dřevařskou cestou se dáme mírně doprava (červené turistické značení) k Sedlu Holubníku. Cesta stále mírně stoupá až do sedla. Bude-li dostatek sněhu, pak tady dosáhneme výšky rovných 1 000 metrů, jelikož sedlo leží ve výšce 999 m. Ze Sedla Holubníku klesáme mírným sjezdem okolo tzv. Bílé smrti ke Štolpišské silnici. Bílá smrt se říká místu, kde obrázek připomíná poněkud komický sáňkařský výlet tří vážených mužů z Liberce. Tito pánové tady 19. února 1909 poznali, že „zima v těchto horách dovede být lítý tvor“, leč vyvázli bez újmy na zdraví. Úsek od Dřevařské cesty po Štolpišskou silnici nebývá upraven.

Na křižovatce zvané podle blízké lovecké chaty Na Žďárku se dáme doleva po lyžařské magistrále a okolo Tetřeví boudy (nepřístupná) dojedeme až nad Hřebínek, kde začíná zmíněná Dřevařská (na některých mapách Nová) cesta. Tato cesta má jen mírně zvlněný profil a bývá dobře upravená. Na jejím konci odbočíme doprava a vrátíme se v protisměru našeho výstupu do Kristiánova a okolo josefodolské přehrady až k parkovišti v Hraběticích.

Výlet se značným převýšením od přehrady až do Sedla Holubníku. V sedle lze odbočit k vrcholu Holubníku, kde se nabízí krásný rozhled z vrcholového skaliska. Odbočka je dlouhá 2 km, prodlužuje tedy základní trasu o 4 km.

Autor: Otokar Simm

Bedřichov