Den zavřených dveří

Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín slaví 5 let od svého slavnostního otevření po rekonstrukci. Připravili si pro vás online prohlídku prostor hvězdárny, které jste možná ještě nenavštívili. Online prohlídka se koná 15. ledna 2021.

Za normálních okolností hvězdárna nabízí astronomické a ekovýchovné programy pro školy, zájmové kroužky a pro širokou veřejnost pořádá přednášky, besedy a promítání dokumentů s astronomickou a přírodovědnou tematikou či pozorování hvězdné oblohy. V těchto dnech se i nabídka hvězdárny přesouvá do online prostředí. Na webových stránkách naleznete nejen informace o tom, co můžete v těchto dnech na noční obloze pozorovat. Nyní vás zvou na prohlídku Hvězdárny a také připravili sestřih z přednášky Rekordy živé přírody. www.hvezdarnajicin.cz

Facebook: 

www.facebook.com/events/452938159407400

www.facebook.com/events/686347258709094

Budova dnešní hvězdárny byla původně majetkem ministerstva národní obrany a sloužila jako muniční skladiště. Tato skutečnost však navazovala na ještě starší tradici, neboť původně tam už v době Rakouska-Uherska stával malý zděný armádní domek, takzvaná prachárna. V šedesátých letech minulého století se budova stala majetkem města, které ji nechalo přebudovat na hvězdárnu. V roce 1999 došlo ke vzkříšení provozu hvězdárny a před několika lety prošla další razantní přestavbou a modernizací, jejímž výsledkem byl vznik Centra přírodních věd. Observatoř s kopulí je jednou z mála v republice, která se může pochlubit veřejně přístupným zrcadlovým teleskopem o průměru půl metru.