Perličkové ozdoby zamířily do klubu UNESCO

Ten nejkrásnější dárek roku 2020 byl rozbalen ve čtvrtek 17. prosince. Ruční výroba ozdob z foukaných perlí pro vánoční stromek z krkonošské Poniklé proměnila nominaci a dostala se na prestižní seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO! Společnost Rautis, která se výrobou zabývá je již jediná na světě!

Ochraně starých tradic, dávných obyčejů a lidových zvyků a řemesel z celého světa se věnuje mezinárodní organizace UNESCO.  V zápisu na její seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva nyní uspěla sklářská firma Rautis z Poniklé v Podkrkonoší se svou výrobou vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček.

V tomto výčtu měla Česká republika doposud šest záznamů – slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, jízdy králů na jihovýchodě České republiky, česko-slovenské loutkářství a modrotisk. Vytváření ozdob z perliček je tak zápisem sedmým.

Foukané perličkové ozdoby se začaly vyrábět počátkem 20. století na Jablonecku a v Krkonoších. Největší rozmach zažily ve 20. - 30. letech minulého století, ale jejich výrobu se podařilo udržet až dodnes. Cesta skleněné perle na ozdobu je poměrně dlouhá - nejprve se musí vyfouknout ze skleněné trubičky, potom se stříbří, barví, maluje a řeže. Všechny tyto kroky probíhají ručně a teprve poté je perlička připravená k navlékání na drát. Rozmanitost vzorů je veliká. V počátcích vznikaly zejména napodobeniny běžných předmětů, dopravních prostředků nebo zvířátek. Vzápětí se přidaly typicky vánoční motivy - hvězdičky, andělíčci nebo špice na stromeček.

Poniklá je jediným místem na světě, kde se dodnes zachovalo tradiční perlařské řemeslo. První dílny na foukané perličky zde vznikaly už na konci 19. století a „perlařinou“ se často živily celé rodiny. Způsob foukání perliček a výroby ozdob se od svého počátku příliš nezměnil. V naší firmě si můžete prohlédnout celý výrobní proces – foukání ze skleněných trubic, stříbření, barvení a řezání perlí, na něž navazuje montáž ozdob. Vše je ruční práce, během exkurze zjistíte, že každá perlička projde minimálně šesti rukama, než se dostane na ozdobu.

„Jsme strašně pyšní, hrdí na to, že na tom seznamu perlařina je. Je to velké uznání pro všechny řemeslníky, kteří se kolem té výroby točí, pro všechny perlaře, pro všechny montážníky, foukače a podle mě i pro celé Krkonoše,“ řekl ve čtvrtek předseda představenstva společnosti Rautis Marek Kulhavý.

Pokud budete chtít mít doma na stromečku také oceněnou vánoční ozdobu, tak navštivte eshop: www.perlickoveozdoby.cz. A kompletní informace o tomto unikátní řemesle naleznete buď na webu www.rautis.cz, nebo na Facebokovém profilu Rautis - Přátelé perličkových ozdob. Až to situace opět dovolí, tak doporučujeme i prohlídky přímo ve výrobě :) Poniklá

Poniklá 151, Poniklá, 512 42