Tipy na sváteční výlety

Vánoční svátky jsou pro většinu z nás tou nejkrásnější, nejvoňavější a nejpříjemnější částí roku. Proto přinášíme několik tipů, jak si letošní vánoční období zkusit trochu jinak a to ve formě relaxace, rozjímání, poznávání a v neposlední řadě také odpočinku.

Pojďme se tedy na chvíli zastavit, nasát vzácnou sváteční atmosféru a uniknout tak každodennímu shonu a starostem. Po celém Libereckém kraji je možné navštívit hned několik těchto speciálních míst, po jejichž návštěvě budeme v pohodovém naladění a plně si užívat sváteční čas. Hrad Valdštejn si již tradičně připravil pestrý adventní a vánoční program pro všechny jeho návštěvníky. Od neděle 19. prosince budou přístupné vánočně vyzdobené venkovní prostory hradního areálu v rámci expozice „Aehrenthalské Vánoce“. Během procházky si můžeme prohlédnout ozdobenou kapličku sv. Jana Křtitele na prvním nádvoří, salonek v průchodu klasicistního domu i kapli s nádherným betlémem z kukuřičného šustí.

Pokud vyhledáváte klidnější místa na vánoční rozjímání, máme pro vás také několik zajímavých tipů. Přímo v největším městě severu, Liberci, doporučujeme návštěvu Severočeského muzea. Kromě Štědrého dne a pondělí 27. prosince mají otevřeno každý den od 10 do 19 hodin. A co navíc, čekají tu na nás stálé expozice včetně Metelkova mechanického betlému a výstavy – Liberec kontra Reichenberg, PORIGAMI | práce z papíru nebo výstavu tradičních i současných vánočních ozdob Design Vánoc. Krásná výstava s názvem Vánoce očima dětí je připravená také přímo v chodbách nádherné historické radnice. Jedná se o tradici dětských prací libereckých mateřských škol. Děti svými výtvarnými výtvory zobrazují, jak si Vánoce a čas kolem nich představují. Jde už o 21. ročník této výstavy, která je přístupná v obou patrech historické radnice do 3.ledna 2022, vždy v úředních hodinách radnice.

Nejen na lyže, ale také na brusle můžou vyrazit návštěvníci Krkonoš. Úplně nové městské veřejné kluziště vzniklo ve Špindlerově Mlýně na sídlišti Bedřichov. Osvětlená ledová plocha je v provozu pro veřejnost každý den od 14 hodin. V pondělí, ve středu a od pátku do neděle do 21 hodin, v úterý a ve čtvrtek do 19 hodin. A nejen to, vstup na kluziště je úplně zdarma a stává se tak ideálním místem, kde shodit nějaká ta kila, která nám přibyla po vánočním cukroví.

Chybu neuděláme ani výletem do zimní přírody. Pěšky, na běžkách, či dokonce se sněžnicemi, jak je libo. I přes často velmi nevyzpytatelné zimní počasí, v teplém oblečení bude každá procházka zimní krajinou prospěšná zdraví fyzickému i duševnímu. Vydejme se tedy třeba na putování do tajuplných Oldřichovských bučin, za bizarními skalními útvary Hradčanských stěn nebo starou kupeckou Husí cestou Máchovým krajem.

Další tipy na výlety a zimní inspiraci na volný čas naleznete na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz a na Facebooku a Instagramu pod názvem @regionliberec.


Liberec