Velký cyklovýlet (autovýlet) Dubá - Tachov - Okna - Bezdědice - Dubá

Velký cyklovýlet nebo výlet autem (s trochou pěší turistiky) na cca 45 km. Výlet vede od Dubé přes Korce, Tachov, Okna, Březinku, Březovice, Žďár, Ždírec a zpět do Dubé.

Velký výlet na konci léta 

K zajímavým místům v okolí můžeme popojet autem nebo se vydat na kole, připravme se na trasu dlouhou přibližně 45 km. Z Dubé vyjedeme do Korců, kde si můžeme prohlédnout osadu, stoupající k úpatí kopce, z jehož vrchu je působivý rozhled a kde kdysi stávalo sousoší Kalvárie – kříž s Ježíšem, Panna Marie, sv. Jan Evangelista a Máří Magdalena. Z Korců pokračujeme kolem kapličky sv. Prokopa do Tachova, kde zabočíme doprava úzkou silnicí směrem na Ždírec. Po necelém kilometru se na křižovatce nedáme doprava ke Ždírci, ale jedeme rovně do Oken, kde naproti kostelu Nanebevzetí Panny Marie zabočíme na silnici doprava. Dojedeme na křižovatku, na které zabočíme doleva a pěknými lesními partiemi po bývalé Poštovní cestě pokračujeme k samotě Pankrác.

Pokud jedeme autem, tak zde u křižovatky zaparkujeme a vydáme se pěšky po neznačené tak zvané Grenadýrské cestě, která odbočuje mezi a žlutě značenou cestou. Na kole jedeme Grenagýrskou cestou, kterou po dvou kilometrech střeží dvojice granátníků, polychromovaných pískovcových soch s dřevěným doplňky. Sochy pocházejí z doby kolem roku 1740.

Ocitneme se v areálu Valdštejnska – či také Valdštýnska, kde se z původní zástavby zachovala především tak zvaná lesovna, barokní lovecký zámeček postavený kolem roku 1725 Františkem Arnoštem z Vajdštejna. Původně byl součástí upravené obory se sochařskou výzdobou a skupinou pavilónů. Pokud vystoupíme na malé návršíčko za lesovnou, uvidíme do hvězdice vysazené úchvatné prastaré lipové aleje, doplněné novými stromky.

Jdeme-li pěšky, vrátíme se k autu po modré turistické značce, po které dojdeme k samotě U Maršů a odtud se po žluté vrátíme zpět k parkovišti u samoty Pankrác, což jsou přibližně 4 km. Na další část výletu vyjedeme doleva po silnici, po 1 kilometru zabočíme doprava a na další křižovatce opět doprava a posléze opět doprava směrem na Doksy.

Na kole se z Valdštejnska dáme kolem lesovny po zelené značce a zároveň cyklotrase č. 0060. Jedeme pěknou přímou lesní cestou až na rozcestí V Lázku a odtud stále po cyklotrase k prvním domům obce Březinka. V obci vyjedeme na silnici, kde se dáme doprava. Březinka je vesnickou památkovou zónou, můžeme zde vidět zajímavé ukázky lidové architektury.  Po cyklotrase č. 0061 dojedeme do Březovic. Za nimi na křižovatce pokračujeme rovně. Vlevo bychom se dostali do Vísky, vpravo, kam zahýbá cyklotrasa, bychom se vrátili k samotě Pankrác.

Na další křižovatce opět jedeme rovně. Doleva vede silnice do Bezdědic, doprava opět k samotě Pankrác. Dojedeme na rozcestí, kde se dáme doprava směrem na Doksy, vlevo vede silnice na Lobeč a Mšeno. Po přibližně dvou kilometrech přijedeme do Žďáru. Vesnická památková rezervace Žďár stojí za prohlídku. Z návsi na kole sjedeme ze silnice po červené značce prudším sjezdem do skalnaté rokliny, kde domy stojí na pískovcovém podloží, do skal jsou vyhloubeny sklepy i hospodářské prostory. Dojedeme na rozcestí u křížku, kde pokračujeme rovně novější zástavbou Žďáru a mezi poli do Luk. Cesta ústí na silnici, na které se dáme doleva.

Pokud jedeme autem, zastavíme u návsi a projdeme po červené značce dolů, na rozcestí u křížku stále po značce půjdeme vpravo až na silnici, po které se doprava vrátíme do Žďáru. Tato procházka je dlouhá 2 km. Ze Žďáru pojedeme směrem na Kruh, ale po necelých 800 metrech odbočíme doprava a na další křižovatce se dáme vlevo.

Na kole i autem projedeme kolem starobylé lokality Týn s bývalou tvrzí, mineme odbočku do Ždírce i vlevo do Bořejova a lesní silnicí sjíždíme do Ždíreckého dolu a dále do Nedamova a odtud zpět do Dubé.

Mapa trasyDubá

Mohlo by vás zajímat