Cyklovýlet z Dubé přes Horky

Přes Horky 

Na přibližně osmnáctikilometrový cyklovýlet se vydáme z Nedamova od Černého rybníka směrem na Ždírec. Projedeme kolem části přírodní rezervace Mokřady horní Liběchovky, mineme památník konce II. světové války u bývalého Ženského mlýna a vodárnu z roku 1913. Pokračujeme podél skal na jedné straně a mokřinatých luk na druhé až ke křižovatce, kde doprava vede silnice na Panskou Ves, doleva na Plešivec, my pokračujeme rovně. Silnice se ponoří mezi lesy, mineme Dívčí skálu a posléze skupinku domů osady Ždírecký důl, kde si vlevo vedle silnice můžeme všimnout skalní výklenkové kapličky sv. Jana Křtitele.

Vyjedeme na křižovatku, na které rovně vede silnice do Ždírce a do Luk, doleva k Tachovu. Dáme se vlevo. U kapličky s kopií Dešťové madony odbočuje ze silnice polní cesta do Korců, my ale pokračujeme po silnici, lemované ovocnými stromy. Posléze se můžeme pokochat pěknými výhledy do krajiny, napravo vidíme majestátní siluetu hradu Bezděz, před námi Tachovský lom, vlevo Korecký vrch a posléze Starý Berštejn. Dojedeme na rozcestí, kde doprava vede cesta do Oken, my zabočíme doleva. O něco dále si v zatáčce všimneme božích muk s obrázkem Nejsvětější Trojice a poté vjedeme do obce Tachov.

U rybníčku míjíme památník obětem I. světové války a na silnici zabočíme doleva. Vlevo vidíme obecní kapli, postavenou v letech 1793-4, napravo obrovitou chráněnou lípu velkolistou. Vyjedeme z obce a sjíždíme silnicí směrem ke Korcům. Na konci sjezdu odbočíme doprava na novou zpevněnou polní cestu. Mírně vlevo se tyčí Berštejnský vrch s hradní zříceninou. Dojedeme na rozcestí, doprava zahýbá cesta do Zbyn, my ale jedeme stále rovně, mineme odbočku polní cesty ke Korcům a o něco dále přijedeme k vyústění cesty na silnici od Doks. Vpravo v poli vidíme křížek, který připomíná, kudy původně polní cesta vedla.

Na silnici se dáme doleva, vyjedeme k lesu a po 1 km odbočíme doleva na úzkou silničku k Horkám. Pokocháme se nově položeným asfaltovým povrchem a také rozhledy do pěkné krajiny. Mineme kříž na kamenném podstavci a vjedeme do osady Horky, kde na návsi můžeme obdivovat kapli Nejsvětější Trojice z roku 1797 a také krásné roubené domy. Před kaplí stojí malý zděný objekt obecní studny. Sjíždíme návsí dolů, míjíme bývalý rybníček a posléze prudkou serpentinou sjedeme do Horeckého dolu. Vlevo si všímáme mohutných skalních bloků, napravo mineme malou vodní nádrž s rybkami.

Přijíždíme ke křižovatce, vpravo stojí mezi lipami kamenný podstavec s křížem. Na silnici od Korců se dáme doprava a pokračujeme Ptačím dolem, kde opět můžeme obdivovat některé stavby lidové architektury. Vystoupáme na návrší, na rozcestí doleva vede cesta k samotě Březinka, doprava k rekreačním objektům a dále k sv. Barboře či do Vrchovan. Pokračujeme rovně, sjíždíme další serpentinou do údolí k Černému rybníku s koupalištěm, kempem, letním kinem a občerstvením.

Odkaz na mapu


Dubá