Na čerstvý vzduch (kolem komína)

Nádech, výdech, načerpat síly, rozhlédnout se! Máme tu opravdu krásně a ten čerstvý vzduch! V Libereckém kraji se stačí vydat z města pár kilometrů prakticky jakýmkoliv směrem a jste v přírodě. I když podzimní a zimní počasí bývá často velmi nevyzpytatelné, v teplém oblečení bude každá vycházka do přírody zdraví prospěšná. Pojďte načerpat energii z pobytu na čerstvém vzduchu a vydejte se poznávat vrcholky hor, téměř nekonečné lesy, bublající potůčky a řeky a i opuštěné zříceniny dříve majestátních hradů. Pokud v tomto období na výlet, tak jedině #nacerstvyvzduch a to #bezdavu.

Přinášíme vám první várku 10 + 1 tipů na výlety v Libereckém kraji. 

 • Vodopády Černé Desné

V plejádě četných jizerskohorských vodopádů nesmí zapadnout ty na Černé Desné. Koryto stejnojmenné říčky je plné peřejí, kaskád, kotlů a především větších či menších vodopádů. Při putování po červené turistické značce z Desné směrem na přehradu Souš můžeme obdivovat Plotnový, Bukový nebo Hrncový vodopád.

 • Oldřichovské bučiny

Chceme při jednom výletě potkat Gorilu, Sněhuláka anebo Koblížka? Pak se vydejme za roztodivnými skalními útvary Oldřichovských bučin. Zvláště teď na podzim, kdy se buky zbarví do zlata, je procházka po stejnojmenné naučné stezce zážitkem. Čeká na nás 18 zastavení, která ale nejsou obyčejnými informačními tabulemi, ale interaktivní hrou pro malé i velké.

 • Zřícenina hradu Děvín

Hrad byl postaven ve 13. století rodem Markvarticů a ve své době nebyl nikdy dobyt. Opuštěný a zřejmě za třicetileté války pobořený hrad byl zčásti rozebrán vesničany ke stavebním účelům, proto tu dnes najdeme jen velké zbytky zdiva, sklepy, hradní studnu a hlavně klid. V podzemí hradu byla také objevena Děvínská štola, kde se dříve těžila železná ruda pro zdejší pece.

 • Luž

Kam vyrazíme v Lužických horách? A co rovnou na jejich nejvyšší horu? Na Luži na nás čeká nově postavená rozhledna a z ní daleký výhled do krajů českých, německých a polských. Vystoupáním na devět metrů vysokou rozhlednu pokoříme 800 metrů nad mořem a dohlédneme třeba až na Sněžku. Nejkratší cesta na vrchol, pouze 1,5 kilometru, vede z parkoviště u Chaty Luž, připravme se ale na pořádný kopec. 

 • Pustý zámek (Dubá)

Máchův kraj – oblast romantických zřícenin, z nichž jednu najdeme nedaleko vesnice Zakšín. Odtud je také po červené nejlepší přístup. Skalní hrádek byl postaven na třech pískovcových skalách na místě dávného hradiště kolem roku 1319. Později byl uváděn ve vlastnictví Václava Berky z Dubé, ale již o stol let později byl opuštěn. Dnes tu objevíme pozůstatky do skal vytesaných místností a schodišť.

 • Přírodní památka Husa - Husí cesta

Husí cesta, místy vytesaná v pískovci a vedoucí po původní kupecké stezce z Úštěku do Dubé, nás provede mezi zajímavými skalními útvary a nabídne krásné výhledy na Bezděz. Neměli bychom vynechat ani výstup na vrchol kopce Husa, kde objevíme skalní pískovcový útvar připomínající svým tvarem husu. Najdeme tu také voštiny - drobné jamky ve skalách připomínající včelí plástve.

 • Hradčanské stěny

Na chráněném území Hradčanských stěn najdeme celou řadu pískovcových skal různých tvarů a některé z nich jsou velmi netradiční jako například skalní brány, pokličky či homole. Poznáme, které mezi horolezci oblíbené skále se říká Tvarožník? Za výstup určitě stojí výhled z Hradčanské vyhlídky, odkud se nám otevře výhled na České středohoří, Lužické hory, Ještěd a také kopec Ralsko.

 • Borecké skály

Borecké skály patří mezi menší skalní města Českého ráje, ale neméně atraktivní. Skály jsou velmi dobře přístupné po modře značené turistické cestě z Borku pod Troskami nebo Rovenska pod Troskami. Modrá nás povede po okraji pískovcových skal až na vyhlídku Svatopluka Čecha s nejhezčím výhledem na zříceninu hradu Trosky.

 • Allainova věž

Český ráj si pro nás připravil také návštěvu jednopatrové kruhové Allainovy věže s ochozem, která má tvar pravidelného osmiúhelníku a měří 13 m. Allainovka, jak se věži lidově říká, původně sloužila jako luxusní posed pro místní šlechtu v prostoru knížecí obory. Své jméno dostala po Allainovi, knížeti z Rohanů, který tragicky zahynul při koňských dostizích.

 • Rozhledna U Borovice a mlýn, Roztoky u Semil

V západních Krkonoších se vypravíme nedaleko Roztok u Semil jednak na rozhlednu U Borovice, odkud se nám otevře daleký výhled do zvlněné podkrkonošské krajiny či na Jizerské hory. A nevynecháme ani návštěvu Roztockého mlýna. Děti se můžou těšit na pohádkové postavy, loutky a původní hračky ze mlýna. Dospělé zaujme především muzejní expozice mlýnského dosud funkčního zařízení ze 17. až 19. století.

 • Vyhlídka Šipka, Malý Špičák

Unikátní a zbrusu novou vyhlídku navrhli architekti libereckého studia Mjölk a specifická je i svým zakřiveným povrchem, díky němuž je zážitek z pohledu na stavbu pokaždé jiný. Svým tvarem připomínající obrácený bob odkazuje na bývalou dráhu pro boby a saně, která začínala právě pod dnešní vyhlídkou. Poznáme, na jaké město Šipka ukazuje?

Inspiraci na další tipy na podzimní a zimní výlety najdete na našich sociálních sítích facebooku a instagramu - Region Liberec.
Pokud v tomto období na výlet, tak jedině #nacerstvyvzduch a to #bezdavu a s respektem ke všem platným epidemiologickým opatřením.