Vyhlídka na Dobré Vodě

Skalka rozeklaná úzkou průrvou je významným krajinným prvkem. Je častým cílem odpolední procházky z centra Jablonce nad Nisou. Za počáteční stoupání budete odměněni překrásnými výhledy na město a Jizerské hory.

Rulová skalka pozoruhodná zejména geologickou odlišností skály od okolí, které je převážně žulové. Kuriózní je i původní německý název Schnuppstein, pro který nebyl nikdy nalezen vhodný český ekvivalent, a proto má dnes skála prosté pojmenování Vyhlídka. Dřívější jméno souviselo s přezdívkou vlastníka pozemku, sedláka Karla Neumanna, zvaného Schnuppkarl, který byl znám svojí zálibu ve šňupání tabáku.  V roce 1901 Schnuppstein získal Německý horský spolek pro Ještěd a Jizerské hory, jehož jablonecká sekce vrchol nechala zabezpečit kovaným zábradlím a zpřístupnila jej kamenným schodištěm. Vyhlídka byla otevřena 24. srpna 1902.

Vyhlídka nabízí zajímavý pohled na blízký Petřín, původně výletní restauraci s vyhlídkovou věží. Nedaleko se nachází také skiareál Dobrá Voda, na jehož svahu se v létě konají cyklistické závody ve fourcrossu.

Západně od Vyhlídky je zajímavá stavba dnes již nepoužívaného zemního vodojemu.

Vyhlídka je součástí vnitřního turistického okruhu (zastavení č. 9) , který je značen modrým svislým pruhem v bílém poli. Okruh měří 6,5 km a má celkem 13 zastavení. 


Jablonec nad Nisou

Sokolovská, Jablonec nad Nisou

Web:www.jablonec.com