Kam na konci prázdnin? Do českorajských skal!

„Nejbohatší“ na skály je Český ráj. Troufáme si tvrdit, že snad všichni byli alespoň jednou v Hruboskalsku, Příhrazských nebo Prachovských skalách, proto se jim s tímto výletem vyhneme. A zamíříme do skal, kterým se sice tolik pozornosti nedostává, ale rozhodně stojí za to.

Besedické skály (Besedice, Český ráj)

Slibujeme, že tady se vyřádí každý. Zatímco malí návštěvníci budou unešení ze skalního bludiště, těm větším jistě učarují vyhlídky do maloskalského údolí. Na západním svahu vrchu se vysoko nad údolím Jizery tyčí skalní skupina Chléviště, na jižním svahu skalní bludiště Kalich. Vyznačený pěší okruh (4,5 km) vede romantickými skalními bludišti, jejichž součástí jsou sluje, skalní útvary připomínající zvířata, bývalá modlitebna a útočiště nekatolíků, pronásledovaných za protireformace.

Borecké skály (Rovensko pod Troskami, Český ráj)

Nevelké pískovcové skalní město najdete na modré turistické značce na výšině Bor (360 m n.m) nedaleko Rovenska pod Troskami. Jedná se o skupinu skal s neobvykle strukturovanými stěnami s množstvím převisů a skalních oken. Právě roztodivné skalní útvary jako je Želva, Kniha nebo přírodní památka Borecká kaskáda vás jistě zcela pochytí a budete se chtít na toto místo vracet. Když vám ještě prozradíme, že z vyhlídky Svatopluka Čecha je nejhezčí výhled na hrad Trosky a ve vedlejší oboře je chována dančí zvěř, vydáte se tam hned při první příležitosti.

Drábovna (Malá Skála a Kozákov, Český ráj)

Drábovna. A hned dvojitě. Jedna Drábovna je menší pískovcové skalní město, ležící na pravém břehu Jizery mezi Malou Skálou a Vranovským údolím, kterému se taky říká „Skály and Záborčím“. Drábovnu charakterizuje mnoho romantických zákoutí s pískovcovými skalními městečky. Je tu také archeologické naleziště z mladší doby kamenné – sídliště lužického lidu a skromné zbytky středověkého hradu. Vrcholová plošina je rozdělena divokými roklemi do několika částí. Mezi nejzajímavější rokle patří Vondrova, Foukané díry, Přední a Zadní Kostel a Varta.

Ta druhá Drábovna je součástí Měsíčního údolí, což je kaňon tvořený dvěma sbíhajícími se pískovcovými hranami na západním svahu Kozákova. Drábovna byla pravděpodobně hláskou, odkud strážný varoval před přicházejícími nepřátelskými armádami. Nedaleko leží ještě jeskyně Babí pec, kde se našly i pazourkové nástroje.

Betlémské a Klokočské skály (Klokočí, Český ráj)

My prostě Český ráj milujeme. A tyhle skály obzvláště. Že nevíte, kde se nachází? Dáme vám malou nápovědu – najdete je okolo zříceniny hradu Rotštejn. Ten je mimochodem známý z pohádky „S čerty nejsou žerty“, ale o tom zase až v jiném výletě. Teď se vraťme ke skalám. Plošina nad malou obcí Klokočí je zakončená strmým skalním pásem. Skalní stěna je asi 1600 m dlouhá, místy rozčleněná do izolovaných skalních věží a rozsedlin. Ty jsou známé jako Klokočské průchody. Ve středověku tudy vedla stará kupecká slezská cesta a dodnes můžete ve skalách spatřit kupecké značky. Ve vlastní skalní stěně vzniklo skoro 300 jeskynních dutin. A ty výhledy! Zadívejte se do údolí řeky Jizery, na Besedické a Suché skály, Hamštejnský hřeben či Kozákov…

Suché skály (Malá Skála, Český ráj)

Sušky nebo České dolomity. Tak se jim říká. Atraktivní skalní hřeben z pevného pískovce vyčnívá vysoko nad lesy a z dálky tak připomíná varhany nebo dračí hřbet. Vytváří charakteristickou siluetu krajiny Maloskalska. Jsou oblíbené hlavně mezi horolezci, mezi skalami nevede žádná oficiální turistická cesta, najdete tu jen úzké cestičky a dřevěné žebříky pro horolezce. Ale ani vy nezoufejte, Suché skály jsou dobře viditelné z mnoha míst na Maloskalska. Nejlépe si výhled užijete z vyhlídky nad Jizerou u zřícenin hradu Vranov anebo z vrchu Sokol, který je součástí Besedických skal.

A to je pro dnešek vše. Příště vás vezmeme do Máchova kraje, tam taky pár skal najdeme.

Rovensko pod Troskami