Z Vyskře na Podhájí (10 km)

Tip na výlet s využitím Turistických autobusů Českého ráje (s přepravou kol) Vyskeř - Podvyskeřský mlýn - Skalany - Podpohoří - Kozlov-Chlum - Podhájí

Vyskeř je obec ležící pod stejnojmenným vrchem, který je sopečného původu. Stojí na něm kaple svaté Anny, která je v letních měsících pravidelně otevřena (návštěvu je možné domluvit i mimo tuto dobu). V obci, na začátku stezky vedoucí na vrchol, stojí novorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie s dřevěnou zvonicí. Z vesnice sestoupíme do údolí Žehrovky k Podvyskeřskému mlýnu a dále kolem mlýna Vysoké Kolo přes osadu Skalany dojdeme až k rozcestí. Odtud se vydáme po zelené značce do osady Pohoří s odbočkou na vyhlídku na Bezděz. Zajímavostí této vísky býval větrný mlýn, který zajišťoval čerpání vody z obecní studny do vodojemu.

Z Pohoří sestoupíme do sedla, osady Podpohoří, na žlutou značku a po ní dojdeme ke zřícenině hradu Kozlov-Chlum. Jisté v jeho případě není ani jméno, ani zda to byl hrad, či jen útočiště, kde se místní schovávali v dobách válek. Skalnatý hřbet Kozlova byl přerušen příkopem, aby byl znesnadněn přístup z náhorní strany, strmé svahy a skály jej pak chránily po zbytku obvodu. Kromě několika místností vytesaných ve skále zde najdeme také kruhovou cisternu.

Až budeme opouštět areál hradu, všimneme si, jak se skály naklánějí směrem po svahu. Je to způsobeno plastickými jíly v podloží pískovců. Mnoho zřícených bloků také potkáme po cestě dolů a spousta dalších už byla dávno kameníky zpracována při stavbách v okolí. V místech, kde se značka stáčí vlevo a vstupuje na širší cestu, pokračujeme spíše vpravo z kopce do osady Podhájí k autobusové zastávce.


Vyskeř